Lider Partii Razem w Tarnowie
access_time 2016-06-01 08:00:00
Już dziś w Tarnowie pojawi się Adrian Zandberg, jeden z liderów Partii Razem. Spotkanie z nim odbędzie się w salach OHP przy ul. Mościckiego w Tarnowie. Na spotkanie zaprasza lokalny działacz Razem, Daniel Łoboda.

Wywiad z Danielem Łobodą – członkiem Rady Krajowej partii Razem, członkiem Prezydium Małopolskiej Rady OPZZ, Wiceprzewodniczący Rady Krajowej i Przewodniczący zakładowego związku Drużyn Konduktorskich w RP.

Jak zostałeś działaczem związkowym?

Jeszcze przed trzydziestką nie mogłem wytrzymać patologii w mojej firmie. Doskwierało mi kolesiostwo i panujące układy. Kto nie był „swój” nie mógł liczyć na pomoc czy równe traktowanie. Wraz z kilkoma kolegami postanowiliśmy założyć związek zawodowy. I rozbiliśmy się o skomplikowaną biurokracje i przeciwdziałanie. Ale nie poddaliśmy się. Dzięki kolegom z innych spółek kolejowych wykorzystaliśmy Zakładowy Związek Zawodowy Drużyn Konduktorskich w RP, który miał zarejestrowany statut i mógł tworzyć organizacje zależne. Po 2-3 latach mieliśmy ponad 200 członków. Pomagaliśmy każdemu – czy był czy nie związkowcem. Zostałem Wiceprzewodniczącym Rady Krajowej oraz Skarbnikiem Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych. Angażowałem się w prace i inicjatywy małopolskiego OPZZ a dwa lata temu zostałem członkiem Prezydium Małopolskiej Rady OPZZ.

Jak znalazłeś się w partii Razem? I jak to się stało, że po roku jej istnienia zostałeś wybrany do jej władz?

Przedstawiciele partii Razem zostali zaproszeni na posiedzenie Prezydium Branży Transportowej. Urzekła mnie ich werwa i chęć zmieniania rzeczywistości. Chciałem pomóc. Udało się zorganizować kilka spotkań ze związkowcami przed wyborami parlamentarnymi, był wywiad w gazecie związkowej "Nasz Region Małopolska". Poznaliśmy się wzajemnie i dlatego Razem zaproponowała mi kandydowanie do Sejmu z 3 miejsca w okręgu Tarnowskim. Jako debiutant dostałem w trudnym regionie ponad 700 głosów. Potem zaczęliśmy się spotykać w gronie sympatyków Razem w Tarnowie. Byłem bardzo aktywny na zamkniętych forach partyjnych. W styczniu powstał okręg tarnowski partii Razem. Braliśmy udział w kampanii do wyborów rad osiedlowych. Stale przybywa nam członków. Jeździłem na ważne wydarzenia partyjne do Krakowa, Wrocławia, Warszawy. Poznałem wielu świetnych ludzi. We Wrocławiu na Radzie Krajowej była dyskusja na temat przyszłości związków zawodowych. Głos zabrało kilkanaście osób z 150 obecnych, ale okazało się, że tylko pięcioro z nich należy do związków. Postanowiliśmy z Moniką Szymańską z Krakowskiego Okręgu Partii Razem zorganizować spotkanie o tematyce związkowej. Spodziewaliśmy się kilku kilkunastu osób a pojawiło się ponad 60. Związki zawodowe mają więc przyszłość . W maju tego roku zmieniały się władze partii – i postanowiłem wystartować w powszechnych wyborach. Dostałem 269 głosów na 1000 możliwych i wszedłem w skład Rady Krajowej. Znalazłem się obok znanych osób takich jak Adrian Zandberg, Marcelina Zawisza, Maciej Konieczny. Chwalimy się różnorodnością wybranych osób. Na przykład ja kolejarz i związkowiec a obok mnie Joanna Bronowicka absolwentka Harvardu.

Gdybyś miał zachęcić do zostania sympatykiem Razem kogoś do tej pory nie zaangażowanego społecznie czy politycznie – to jakbyś to zrobił w kilku zdaniach?

Nie jestem dobrym mówcą więc ciężko by mi z tym było … Ale powiedział bym tak : Jeżeli chcesz brać czynny udział w zmianie dzisiejszej Polski, na kraj gdzie obywatele mają godną pracę, godne wynagrodzenie, gdzie nie wyklucza się nikogo a państwo pomaga najsłabszym to Razem jest dla Ciebie!

Czy w Tarnowie jest miejsce na lewice? Jak widzisz swoje miasto?

Oczywiście że jest. Po latach istnienia SLD które nic nie zrobiło dla ludzi o poglądach lewicowych, będzie ciężko zdobyć zaufanie mieszkańców. Możemy to zrobić tylko ciężką i konsekwentną pracą oddolną.  Już na dniach ruszamy z Inicjatywą obywatelską dotyczącą klauzul społecznych. Państwo i samorządy są dużym pracodawcą i inwestorem. W przetargach powinni być wybierane takie firmy, które godnie traktują pracowników – dają im umowę o prace i stwarzają dobre warunki. Projekt Uchwały przekażemy Radnym Miasta Tarnowa i wierzymy że zostanie uchwalona.

Jakie są Twoje zawodowe, społeczne, polityczne plany na ten rok?

Ten rok będzie bardzo pracowity. Na poziomie lokalnym chcemy swoimi działaniami zaistnieć w świadomości Tarnowian. W Radzie Krajowej dołączę do prac nad nową ustawą „Kodeks Pracy” i o Związkach Zawodowych.  Obecne ustawy nie przystają do dzisiejszych czasów, nie biorą pod uwagę nowych realiów. Opowiem anegdotę. W zeszłym roku zwróciłem się do pracodawcy z prośbą o likwidację telefonu stacjonarnego z faksem, z których nie korzystamy. Faxu nie wysłałem w całym życiu (śmiech). Odpowiedziano mi, że to nie możliwe bo jest zapis w ustawie, że pracodawca musi wyposażyć pomieszczenie związkowe w taki zestaw. A prywatnie... Mam nadzieję, że rodzina jakoś mi wybaczy częstą nieobecność w domu związaną z licznymi obowiązkami społecznymi.

Razem w Tarnowie szykuje ciekawe spotkanie?

A rzeczywiście. Adrian Zandberg jest chyba najbardziej rozpoznawalnym wśród naszych liderów Razem. Będziemy go gościć w Tarnowie 1 czerwca ( środa) od godzinny 17.00 w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP  w Tarnowie ul.Mościckiego 27B (naprzeciw CH MAX). Spotkanie jest otwarte – zapraszamy!

 

Komentarze...