Jazz znów zabrzmi na Rynku w Tarnowie
access_time 2016-06-27 08:00:00
W lipcowe piątki tarnowski Rynek już po raz dziewiąty rozkołyszą dźwięki jazzu tradycyjnego. Wzorem lat ubiegłych Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa” organizuje Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego „JAZZ-owy Rynek” – cykl koncertów plenerowych z udziałem wyjątkowych gości. Impreza odbędzie się w ramach United Europe Jazz Festival.

Sercem festiwalu będzie scena plenerowa na tarnowskim Rynku, ale liczne imprezy odbędą się również w klubie festiwalowym Bombay Music. Każdy z koncertów na Rynku zwieńczony będzie paradą nowoorleańską z udziałem publiczności.

W przeddzień piątkowych imprez, w ramach tradycyjnych „czwartków jazzowych” w klubie Bombay Music, odbywać się będą wieczory jazzowe z udziałem festiwalowych gości.

Podczas tegorocznego Festiwalu na tarnowskim Rynku usłyszymy cenione w środowisku jazzowym zespoły oraz solistów, m.in. Jazz Band Ball Orchestra, Warsaw Dixielanders i Leliwa Jazz Band, zespoły zajmujące czołowe lokaty na liście JAZZ TOP miesięcznika Jazz Forum - w kategorii zespołów tradycyjnych. Tradycyjnie podczas imprezy wystąpi JBBO, której towarzyszyć będzie amerykański wokalista.

Festiwal po raz kolejny zrealizowany będzie pod szyldem United Europe Jazz Festival, przedsięwzięcia, które obejmuje festiwale w Salgótarjan (Węgry), Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Hradec Kralove (Czechy), a także w miejscowościach związanych z Małopolską Wiosną Jazzową (Zakopane, Krynica, Tarnów).

Program imprez:

30 czerwca (czwartek), godz. 20.00 I Restauracja Bombay Music

Jam session: JBBO & Stanley Breckenridge (voc) (USA)

1 lipca (piątek), godz. 19.00 I tarnowski Rynek

South Silesian Brass Band (Rybnik)

Old Timers (Warszawa)

Jazz Band Ball Orchestra & Stanley Breckenridge (USA)

Parada nowoorleańska

7 lipca (czwartek), godz. 20.00 I Restauracja Bombay Music

Jam session: Leliwa Jazz Band i Te Fajne Dziewczyny

8 lipca (piątek), godz. 19.00 I tarnowski Rynek

The Warsaw Dixielanders (Warszawa)

Hot Swing (Kraków)

Leliwa Jazz Band i Te Fajne Dziewczyny

Parada nowoorleańska

14 lipca (czwartek), godz. 20.00 I Restauracja Bombay Music

Jam session: Joanna Morea & Her Swinging Boys

15 lipca (piątek), godz. 19.00 I tarnowski Rynek

Drum-Bum (Tarnów)

Old Boys Band (Tarnów)

Joanna Morea & Her Swinging Boys (Warszawa)

Parada nowoorleańska

Jazz Band Ball Orchestra & Staneley Breckenridge (USA)

JBBO to fenomen na skalę polską i światową. Trudno znaleźć zespół, który byłby aktywny przez ponad pół wieku i wciąż cieszył się niesłabnącym powodzeniem fanów – od kilku dekad JBBO zdobywa pierwsze miejsce w kategorii „jazz tradycyjny” w ankiecie czytelników pisma Jazz Forum. Jazz Band Ball został utworzony w 1962 przez krakowskiego trębacza Jana Kudyka. W pierwszym składzie znaleźli się: Jan Boba, Jacek Brzycki, Zdzisław Garlej, Ryszard Kwaśniewski, Marek Podkanowicz i Tadeusz Wójcik. Grupa zadebiutowała na Konkursie Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej i od razu zdobyła I nagrodę; w następnym roku JBBO zwyciężyła w konkursie festiwalu Jazz Nad Odrą. Wkrótce zaczęła występować w Polsce (Jazz Jamboree) i za granicą, m.in. w Czechosłowacji, NRD, Austrii. W latach 70. i 80. koncertowała na festiwalach w Hadze, Oberhausen oraz wielokrotnie na Dixieland Jazz Jubilee w Sacramento, gdzie powstał nawet fan club zespołu. Początkowo JBBO wykonywała muzykę dixielandową; stopniowo styl zespołu ewoluował – dziś ich muzyka jest syntezą jazzu nowoorleańskiego, swingu z elementami bebopu, bluesa, polskiego folkloru i latino. Duży udział w tych zmianach mieli nowi członkowie zespołu pozyskani w latach 80. 90., szczególnie Wojciech Groborz, znakomity pianista i aranżer oraz perkusista Wojciech Jamioł. JBBO współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami (m.in. Wallacem Davenportem, Kennym Ballem, Chrisem Barberem) oraz wokalistkami z Polski, Europy i USA (m.in. Angi Domdey, Silvią Droste, Janice Harrington i Jean Shy). Obecnie rolę wokalisty i showmana pełni Amerykanin Stanley Breckenridge. Od pewnego czasu Jana Kudyka zastępuje młody trębacz Michał Bylica. [Bogdan Chmura]

Stanley Breckenridge (USA)

Koncertował z ogromnym powodzeniem we Francji, w Hong Kongu, na Węgrzech, w Japonii, Wielkiej Brytanii i w Polsce. Występuje również na koncertach w Stanach Zjednoczonych. Oprócz koncertów solo Stan Breckenridge występował m. in. z wieloma sławami takimi jak Madeleine Albright, Bill Cosby, Nancy Sinatra, John Travolta, John Wayne. Stan Breckenridge jest autorem programu „Education Through Music Performance“ („Edukacja przez muzykę“) dla osób w każdym wieku, który obejmuje serię wykładów ilustrowanych muzyką mających na celu przekazanie wiedzy o muzyce, osobach ją kształtujących, kulturze oraz historii.

South Silesian Brass Band (Rybnik)

Zespół z 40-letnim stażem na polskiej scenie muzycznej. Został założony przez Piotra Cupoka-klarnecistę i pianistę. Nazwę zaproponował nieżyjący już przyjaciel grupy, pasjonat jazzu Andrzej Musioł. Już w pierwszych latach swojej działalności wielokrotnie brał udział w organizowanym jeszcze w warszawskiej „Stodole” festiwalu Old Jazz Meeting "Złota Tarka", gdzie zdobywał nagrody i wyróżnienia. Od kilku lat dzięki rosnącemu zainteresowaniu jazzem trady cyjnym SSBB zaktywizował swoją działalność koncertową biorąc między innymi udział w kilku znaczących festiwalach jazzowych w Polsce, na Węgrzech, w Czechach, na Litwie, Rosji i wielu innych. W swoim rodzinnym Rybniku zespół jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego - plenerowej imprezy odbywającej się pod koniec sierpnia. W listopadzie 2014r. ukazała się ich druga płyta "Tradicional Jazz Session 2" wydana przez BCD Records

Skład zespołu:

Adam Abrahamczyk – trąbka, wokal

Kuba Moroń - puzon

Daniel Bober - saksofon sopranowy

Tadeusz Petrow - klarnet, saksofon

Elżbieta Skrzymowska - skrzypce, wokal

Leszek Furman - piano

Marian Siwicki - banjo

Piotr Rożankowski - bas

Jerzy „Kali” Wenglarzy - perkusja

Old Timers (Warszawa)

jest w polskim jazzie tradycyjnym symbolem i legendą. Powstał w 1965 r. w Warszawie, a już rok później zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Złotej Tarki” – imprezie towarzyszącej festiwalowi Jazz Jambore. Wynik ten powtórzył w dwóch kolejnych latach, stając się pierwszym i jak dotąd jedynym trzykrotnym zdobywcą tego trofeum. Następne lata to pasmo sukcesów. Zespół koncertował na wielu festiwalach jazzowych w Europie. Dorobek muzyczny to nagranie kilkunastu płyt, setki koncertów, występów telewizyjnych i radiowych. Nie ma kraju w Europie gdzie nie występował by zespół OLD TIMERS . W 1975 r. zespołowi została wręczona Złota Płyta Polskich Nagrań za album „ Old Timers with Sandy Brown”

W 1980r. zespół odbył wielomiesięczne tourne po krajach byłego ZSRR pod nazwą „Gwiazdy Jazzu” oraz uczestniczył w festiwalu „Jazz Yatra” w Bombaju i Kalkucie.

Prezentowany niezmiennie wysoki poziom artystyczny zaowocował wspólnymi występami i nagraniami płytowymi z licznymi gwiazdami jazzu tradycyjnego, wśród których byli: Sandy Brown, Beryl Bryden, Wild Bill Davison, Champion Jack Dupree, All Grey, Joe Newman, Albert Nkolas, Benny Waters i inni Poza występami scenicznymi , wspomnieć też wypada o nagranej przez zespół muzyce do takich filmów jak: „Był jazz”, „Va Bank” czy „Seksmisja”. Uczestniczył także w realizacji spektaklu „Opera za trzy grosze” w Warszawskim Teatrze Ateneum, oraz w licznych programach telewizyjnych W ponad 40 letniej działalności skład zespołu ulegał zmianom, ale zawsze członkami grupy byli i są muzycy reprezentujący najwyższy poziom wykonawczy. W kwietniu 2006 zespół nagrał płytę „Swing Thad Music” która została dołączona do listopadowego wydania „Jazz Forum” Nagranie to zebrało wiele znakomitych recenzji. W ankiecie czytelników „Jazz Forum” „Old Timers” został uznany za najlepszy zespół jazzu tradycyjnego w kraju.

Skład zespołu:

Zbigniew Konopczyński - puzon

Jerzy Galiński - klarnet

Jerzy Kuszakiewicz - trąbka

Paweł Tartanus - banjo/vocal

Andrzej Zielak - kontrabas

Bogdan Kulig - perkusja

Wojciech Kamiński - fortepian

The Warsaw Dixielanders

To obecnie jeden z najlepszych polskich zespołów jazzu tradycyjnego specjalizujący się w interpretacji pochodzących z Nowego Orleanu i Chicago standardów jazzowych, a także polskich szlagierów z lat 30. i 40. ubiegłego wieku. Muzycy tworzący tę formację to weterani polskiego jazzu, mający za sobą pracę najlepszych polskich zespołach jazzu tradycyjnego, a także wojaże po lądach, morzach i oceanach świata. Trębacz i wokalista grał m.in. w legendarnych zespołach: Vistula River Brass Band, Alexander's Ragtime Band i Old Timers. Puzonista był grał w zespołach: HAGAW i Happy Jazz Band. Kontrabasista znany jest z New Orlean Stompers i Blues Fellows, a lider i perkusista był filarem Vistula River Brass Band i Blues Fellows. Z kolei, klarnecista występował z Castle Band i w Armstrong Project. Reasumując, tak doświadczona orkiestra gwarantuje, że zarówno fani jazzu nowoorleańskiego, jak też przypadkowi słuchacze, będą mogli posłuchać muzyki w najlepszym wykonaniu, przenosząc się w czasy gdy swing królował w salach tanecznych

Skład zespołu:

Michał Pijewski - klarnet, wokal

Jerzy Kuszakiewicz - trąbka, wokal

Mariusz Wnuk - puzon

Ireneusz Kozłowski - kontrabas

Marek Słomiński - banjo

Jerzy Więckowski - perkusja

Hot Swig

Zespół powstał w 1998 w Krakowie. Założycielem i leaderem grupy jest skrzypek Wojciech Marcinowski. Repertuar zespołu obejmuje utwory Django Reinhardta i Stephana Grappellego, standardy jazzowe oraz polskie i światowe kompozycje utrzymane w stylu Hot Club de France. Hot Swing uczestniczył w wielu festiwalach w kraju i za granicą, zyskując uznanie zarówno publiczności jak i krytyków.

Od 2009 nowe oblicze zespołu tworzą:

Wojciech Marcinowski - skrzypce

Marek Piątek - gitara

Wiesław Prządka - akordeon

Grzegorz Piętak - kontrabas

Drum-Bum

Zespół perkusyjny złożony z uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie.

Old Boys Band

Zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy weterana tarnowskiego jazzu puzonisty Romualda Słowika, składa się z byłych nauczycieli i absolwentów szkół muzycznych. Gra spontaniczny i radosny jazz w stylu dixieland i swing często wykonując utwory mało znane lub zapomniane. Występuje na festiwalu jazzowym w Czchowie. Jazz-owym Rynku w Tarnowie w klubie jazzowym Bombay Music oraz na imprezach okolicznościowych, ciesząc się uznaniem i gorącym przyjęciem publiczności. W 2012r. z przyczyn losowych zmienił się częściowo skład zespołu, który występuje do dziś. W latach 2013 i 2014 zespół był finalistą festiwalu Jazz Meeting Złota Tarka w Iławie.

Skład zespołu:

Grażyna Scheffler - wokal

Romuald Słowik - lider zespołu, puzon, wokal

Jacek Piskozub - saksofon altowy i sopranowy

Marian Urban - trąbka

Antoni Guśtak - piano

Władysław Strejczek - banjo, gitara

Ryszard Kolbusz - gitara basowa

Tytus Jakubowski - perkusja

Joanna Morea & Her Swinging Boys (Warszawa)

Joanna Morea - wokalistka, flecistka, saksofonistka, autorka tekstów, kompozytorka, aranżerka, absolwentka Królewskiego Konserwatorium w Brukseli na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej, klasy fletu oraz aranżacji i kompozycji. Koncertowała w Belgii (m.in Middleheim Jazz Festival in Antwerp, Belgium w Marie Schneider Orchestra, jeden
z najbardziej liczących się festiwali w Belgii), Holandii, Niemczech, Anglii a obecnie, po wieloletniej przerwie, nie tylko macierzyńskiej, na powrót w Polsce. Aktualnie współpracuje z wieloma muzykami i formacjami muzycznymi m.in. z Trio Wojtka Kamińskiego, Five O'Clock Orchestra, Happy Play Dixieland Band, Ragtime Duo, Markiem Shepherdem. Nagrała i wydała płytę "Śpiewniki Joanki", na którą składają się kompozycje przygotowane dla jej bliźniaków - Nel i Tymonka. Układ piosenek dostosowany jest do dobowego rytmu dnia dziecka. Jest również autorką muzyki do płyty "Będę Mamą" -
z muzyką relaksacyjną dla kobiet w ciąży. Aktualnie jest pedagogiem, poza tym koncertuje i nagrywa pierwszą autorską płytę z muzyką funkowo-jazzową.

Joanna Morea & Her Swinging Boys to formacja, która powstała jako efekt wspólnych koncertów muzyków, którzy stykali się ze sobą na scenach grając w różnych grupach i różnych konfiguracjach. Większość muzyków jest znanymi i cenionymi artystami. Wszystkich łączy miłość do muzyki swingowej i jazzu tradycyjnego. Ale jest jeszcze coś, co sprawia , że grupa jest unikalna na rynku polskim. Obok wykonywania znanych hitów jazzowych przyjemność sprawia muzykom (a to za sprawą naszego Dymitra) odkrywanie starych, nieznanych albo zupełnie zapomnianych kompozycji , które odświeżone stają się perełkami wieczoru. Koncerty „Joanny Morea i jej swingujących chłopców” zawsze są niezapomnianym przeżyciem.

Skład zespołu:

Joanna Morea - wokal, saksofony, flet

Dymitr Markiewicz - puzon.

Pawel Tartanus - banjo, wokal

Kuba Olejnik - kontrabas.

Mieczyslaw Mazur - piano

Bent Persson - trąbka (Szwecja)

Harmonogram imprez:

Koncerty plenerowe: tarnowski Rynek I 1, 8, 15.07.2016 r., g. 19.00 | wstęp wolny

Koncerty klubowe (jam session): Restauracja Bombay Music I 30.06, 7.07, 14.07.2016 r. I wstęp wolny

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A