Dzikie ptaki w azylu
access_time 2016-07-07 09:46:00
W przeciągu ostatnich kilku tygodni do Azylu dla Psów i Kotów w Tarnowie trafiło kilka dziko żyjących ptaków, w tym chronionych gatunkowo. Pracownicy azylu po ich podleczeniu i nauczeniu samodzielności, właśnie wypuścili do środowiska trzy pustułki i cztery gołębie. – Pozostała u nas jeszcze jedna młoda pustułka, którą się opiekujemy – mówi Adrian Starzyk, kierownik azylu.

Pustułki to ptaki objęte gatunkową ochroną. Aby móc się nimi opiekować, konieczne są stosowne zezwolenia. – Tarnowski azyl ma zgodę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie na transport, przechowywanie i opiekę nad dzikimi zwierzętami objętymi ochroną – mówi Adrian Starzyk. – W innym wypadku nie moglibyśmy interweniować i pomagać zwierzętom. Jesteśmy też z RDOŚ w stałym kontakcie. Pracownicy posiadają także stosowne przeszkolenie dotyczące opieki nad takimi zwierzętami.

Dla zapewnienia dzikim ptakom komfortowych warunków, w azylu wybudowano dwie duże woliery o wymiarach 2x2x2 metry. Jedną z wolier podzielono na dwie części. Tak więc ptaki mają trzy odrębne pomieszczenia, a co za tym idzie wystarczająco dużo miejsca i przestrzeni.

Ptaki, podobnie jak wszystkie inne zwierzęta, trafiają do azylu z interwencji po sygnałach od służb miejskich. Po przywiezieniu ich do azylu, ptaki bada weterynarz, jeśli jest potrzeba, leczy je. Odpowiednio dokarmiane ptaki uczone są samodzielności, a gdy osiągną gotowość, wypuszczane są do swojego naturalnego środowiska.

Komentarze...