Miasto funduje szczepienia
access_time 2016-07-11 08:01:00
Ponad 75 tys. złotych z budżetu miasta przeznaczono w tym roku na realizację dwóch programów zdrowotnych. Pierwszy z nich dotyczy bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla seniorów, dugi to badania profilaktyczne układu sercowo – naczyniowego. Podpisano już umowy z przychodniami lekarskimi, które będą realizowały dwa programy zdrowotne dla mieszkańców Tarnowa.

- Lepiej zapobiegać niż leczyć mówi starożytna maksyma i rzeczywiście tak jest. Urząd Miasta od lat włącza się w realizację programów profilaktycznych i promocji zdrowia.  Zdrowie i zdrowe zachowania mieszkańców to coś, w co warto inwestować – mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. Programy profilaktyczne są organizowane przez miasto od 10 lat. W tym roku realizować je będzie sześć, wybranych w konkursach, przychodni. - W ubiegłym roku w naszej placówce program szczepień na grypę cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród seniorów zamieszkałych na terenie naszego miasta. Zależy Nam na rozpowszechnianiu profilaktyki oraz edukacji zdrowotnej pacjentów odwiedzających Mościckie Centrum Medyczne – podkreśla Anna Ziółkowska, prezes zarządu spółki, która jest jedną z placówek realizujących programy.

Pierwszy z programów dotyczy szczepień ochronnych przeciwko grypie (sezonowej) wśród seniorów. Jest on skierowany do osób, które są zameldowane w Tarnowie i ukończyły 65 rok życia, w tym szczególnie do pensjonariuszy tarnowskich domów pomocy społecznej. Bezpłatnymi szczepieniami przeciwko grypie mogą być objęte tylko osoby spełniające powyższe kryteria wiekowe lub populacyjne. Wszystkie osoby, do których adresowany jest ten program należą do grupy, u której zaleca się wykonywanie szczepień przeciwko grypie z uwagi na wysokie ryzyko zachorowania i możliwość występowania powikłań chorobowych. Aby z niego skorzystać wymagana jest wcześniejsza kwalifikacja lekarska.

W bieżącym roku z budżetu miasta na wprowadzenie tego programu przeznaczono prawie 60 tys. złotych, co pozwoli zaszczepić blisko dwa tysiące osób. Dla porównania rok temu z takiej możliwości skorzystało 1650 uprawnionych osób.

Tarnowski samorząd od wielu lat realizuje także program „Wczesne wykrywanie i profilaktyka chorób sercowo – naczyniowych (miażdżycy, choroby nadciśnieniowej, choroby niedokrwiennej serca) oraz cukrzycy”, w ramach którego oceniane są czynniki ryzyka wystąpienia chorób krążenia, w tym ciśnienie krwi, waga ciała oraz styl życia. U zakwalifikowanych pacjentów przeprowadzane są badania krwi pozwalające na wczesne wykrywanie wyszczególnionych powyżej schorzeń. W ramach programu są oceniane czynniki ryzyka wystąpienia choroby układu krążenia, a także wykonywane badania krwi na oznaczenie poziomu cholesterolu całkowitego, HDL, LDL, poziom cukru oraz konsultacja internistyczna. W przypadkach koniecznych wykonywane będą także badania dodatkowe tj: badanie EKG, test tolerancji glukozy. W ubiegłym roku w programie wzięło udział ponad 150 osób.

Program będzie realizowany przez:

Miejską Przychodnię Lekarską Nr III Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o. ul. Wałowa 22

Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o. ul. Kwiatkowskiego 15

Osoby zainteresowane badaniami mogą się zarejestrować oraz uzyskać stosowne informacje drogą telefoniczną lub osobiście, bezpośrednio u wykonawców programu.

Program profilaktycznych szczepień przeciw grypie będą realizować przychodnie:

  • Mościckie Centrum Medyczne  ul. Kwiatkowskiego 15.   
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Miejską Przychodnię Lekarską Nr V ul. Długa 18,  
  • Miejską Przychodnię Lekarską Nr II ul. Mościckiego 14,              
  • Miejską Przychodnię Lekarską Nr III ul. Wałowa 22,
  • Centrum Medyczne „KOL-MED” Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Plac Dworcowy 6,
  • nMedica s.c. Jolanta Nachel, Krzysztof Nachel ul. Parkowa 2

Osoby zainteresowane szczepieniami przeciwko grypie mogą się zarejestrować i uzyskać szczegółowe informacje drogą telefoniczną lub osobiście, w wyżej wymienionych przychodniach. Szczepienia będą wykonywane po 10 września.

Komentarze...