Maturzyści z wynikami
access_time 2016-07-13 07:38:00
W Tarnowie egzamin dojrzałości zdało 83 proc. z ponad 2400 osób. W dwóch przypadkach – w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej i Społecznym Liceum Ogólnokształcącym – zdali wszyscy uczniowie. Bardzo dobrymi wynikami może pochwalić się tradycyjnie I i III Liceum Ogólnokształcące, gdzie zdawalność wyniosła 99 proc.

W tym roku największa liczba maturzystów reprezentowała III LO, gdzie zdawało 311 osób. Z kolei w technikach najliczniejszą grupę przystępujących do egzaminu dojrzałości miało Technikum nr 4 – 181 osób. Najmniej maturzystów zdawało w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej, Społecznym Liceum Ogólnokształcącym i Zaocznym Liceum Ogólnokształcącym – odpowiednio sześć i po dziesięć osób w dwóch ostatnich.

Najlepiej z językiem polskim poradzili sobie uczniowie I i III LO. Tam średnia zdawalność egzaminu pisemnego wyniosła 73 proc. Lepsze wyniki maturzyści osiągnęli z matematyki – w przypadku „Trzeciego” było to 83 proc., natomiast w „Pierwszym” 80 proc. Wysokie wyniki na egzaminie dojrzałości maturzystom zapewnił język angielski. Tradycyjnie zdawalność tego języka obcego była najwyższa spośród wszystkich przedmiotów obowiązkowych. Najlepsi okazali się uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego (93 proc.) oraz I i III LO (91 proc.). Język niemiecki nie sprawił większych trudności maturzystom z IV LO, gdzie średnia zdawalność wyniosła 95 proc.

Zadowolenia z wyniku egzaminu nie kryją dyrektorzy najchętniej wybieranych tarnowskich szkół: – Tegoroczne matury pokazują, że uczniowie, którzy wybierają „Trzecie” nieźle radzą sobie zarówno podczas egzaminów, jak i później, kontynuując naukę na uczelniach wyższych. Największą trudność sprawiła w tym roku chemia i biologia, gdzie można zaobserwować duży spadek średniej. Poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko, co widać po wynikach nie tylko w Małopolsce, ale w całym kraju – podkreśla Jan Ryba, dyrektor III LO w Tarnowie. – Cieszy nas wysoka zdawalność uczniów. Obserwujemy wzrost wyników nauczania z języka polskiego, na wysokim poziomie jest również matematyka. Przed nami szczegółowa analiza wyników matur, która pomoże w późniejszej pracy z uczniami – tłumaczy Jadwiga Skolmowska, dyrektor I LO.

Osoby, które nie zdały matury w pierwszym terminie, będą mogły przystąpić do egzaminu w terminie poprawkowym. Część pisemną wyznaczono na 23 sierpnia, ustną 24-26 sierpnia. Wyniki uczniowie poznają 12 września.

Szczegółowe wyniki można sprawdzić tutaj.

Komentarze...