Coraz bliżej powstania alei Lecha Kaczyńskiego w Tarnowie?
access_time 2016-07-13 12:26:00
Teraz zmiana nazwy trzech tarnowskich ulic Spokojna, Elektryczna i Błonie na aleje Lecha Kaczyńskiego będzie łatwiejsza. Inicjatywę stowarzyszenia Prawy Tarnów blokowała uchwała Rady Miasta, mówiąca o tym, że nie powinno się zmieniać nazw ulic nadanych przed 1939 r. Tak było m.in. z ulicą Spokojną i Błonie. Podczas ostatniej sesji przed wakacjami radni usunęli jednak ten zapis z uchwały w sprawie zasad i trybu nadawania nazw ulicom i placom publicznym w Tarnowie.

- To komisja najpierw podejmie stosowne działania, proponując taką czy inną nazwę. Rzeczywiście jest propozycja by te ulice nazwać aleją Lecha Kaczyńskiego. Nazwa zostanie poddana również konsultacjom społecznym. Nie ma jednak potrzeby do przyspieszania jakichkolwiek działań - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków przewodniczący Rady Miasta Kazimierz Koprowski.

Jak dodaje Kazimierz Koprowski, komisja nazewnictwa z jakimikolwiek ruchami dotyczącymi zmian nazw w Tarnowie czeka do września na wejście w życie ustawy dekomunizacyjnej.

Będzie się do tego kwalifikowało co najmniej kilkanaście ulic. Przewodniczący Koprowski wyjaśniał w rozmowie z Radiem Kraków, że w przypadku wątpliwości będzie konsultował konkretne przypadki z szefem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie Markiem Lasotą.

Info: Bartek Maziarz, Radio Kraków

Komentarze...