Fundacja Hetmana Tarnowskiego dla seniorów
access_time 2016-07-15 08:00:00
Wspólne wyjścia do kina, pomoc przy zakupach czy chwila rozmowy to propozycja zaangażowanych społecznie seniorów dla ich kolegów i koleżanek, którzy do tej pory w życiu społecznym uczestniczyli raczej sporadycznie. Realizowany już po raz trzeci przez Fundację im. Hetmana Jana Tarnowskiego projekt „Centrum wolontariatu 60+” ma to zmienić - informuje tarnowski magistrat.

Inicjatorzy projektu chcą pokazać, że życie po sześćdziesiątce nie musi oznaczać bierności, wyizolowania czy samotności. Przykłady seniorów- wolontariuszy pokazują, że wiek dojrzały może być okresem aktywnej realizacji własnych pasji i marzeń zarówno w ramach aktywności zawodowej jak i społecznej. - Osoby starsze to ogromny potencjał, który może i powinien być wykorzystany – podkreślają inicjatorzy projektu, którego wolontariuszami i beneficjentami są tarnowscy seniorzy. Przedsięwzięcie ma zachęcić osoby w wieku powyżej 60 roku życia do korzystania z dostępnych usług społecznych, kulturowych czy edukacyjnych. Dlatego też w ramach projektu uczestnikom oferowane są między innymi bilety do kina, teatru czy wejściówki na basen. Wolontariusze będą pomagać swoim podopiecznym w pokonywaniu barier funkcjonalnych takich jak wejście do autobusu, pokonanie schodów czy pomoc przy ubraniu się np. na basenie.

Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia tego typu wsparcie powoduje, że seniorzy coraz częściej stają się uczestnikami wydarzeń miejskich, a w efekcie mają więcej okazji do nawiązania nowych kontaktów. Do projektu zgłosiło się 21 wolontariuszy oraz dwa razy tylu beneficjentów.

Na przełomie sierpnia i grudnia zaplanowano zajęcia z samoobrony, warsztaty decoupage oraz indywidualne spotkania z wizażystką i kosmetyczką. Z kolei w lipcu i sierpniu w Tarnowie i i okolicach będą odbywały się warsztaty z questingu, czyli kreatywne zwiedzanie miasta, spacery czy zajęcia na siłowni.  Dla seniorów lubiących wyzwania zaplanowano zajęcia teatralne, a przygotowane przez nich przedstawienie będzie prezentowane szerszej publiczności.

Więcej informacji można uzyskać w biurze Fundacji im. Hetmana Jana Tarnowskiego na ul. Krakowskiej  13 (III p.), 33-100 Tarnów  lub pod nr Tel. 14 63 90 868 lub 791 059 742.

Komentarze...