Tarnów czeka na pielgrzymów
access_time 2016-07-18 10:14:00
Trwa wielkie odliczanie do przyjazdu pierwszych uczestników Światowych Dni Młodzieży do naszego miasta. – Jesteśmy gotowi do przyjęcia pielgrzymów, którzy będą uczestniczyć w Tygodniu Misyjnym w Tarnowie, a następnie w głównych obchodach w Krakowie – zapowiada prezydent Roman Ciepiela.

W tarnowskim prologu do ŚDM znalazł się szereg atrakcji i imprez, w których mogą uczestniczyć zarówno zagraniczni pielgrzymi, jak i wszyscy mieszkańcy. Pierwsi goście, pielgrzymi z Konga, pojawią się w mieście już we wtorek, 19 lipca.

Organizatorzy przewidują, że gości z zagranicy będzie ponad tysiąc. – Większość imprez będzie odbywać się w plenerze, dlatego miejsca powinno starczyć dla wszystkich – uspokaja ks. Stanisław Kłyś, koordynator z dekanatu Tarnów-Południe. W programie znalazł się m.in. spektakl „Credo” przygotowany przez międzynarodową Wspólnotę Cenacolo. 21 i 22 lipca na placu „Kapłanówka” odbędzie się musical przedstawiający historię od stworzenia świata aż do zbawienia człowieka. W barwnym, multimedialnym spektaklu wystąpi sto osób. Początek widowiska o godz. 20:30.

Festiwal Narodów to kolejna impreza plenerowa, którą zaplanowano na terenie przy kościele bł. Karoliny. – Zaprezentują się wówczas grupy pielgrzymów z zagranicy, m.in. Ekwadoru, Konga, Niemiec czy Ukrainy, które przybliżą swoje tradycje – tłumaczy ks. Grzegorz Bąk, koordynator w kościele „Karoliny”. Punktem kulminacyjnym będzie koncert zespołu Siewcy Lednicy, który pojawi się na scenie o godz. 18.

Dużą imprezę muzyczną integrującą mieszkańców i pielgrzymów zaplanowano w samym sercu miasta, na płycie tarnowskiego Rynku. Tam w niedzielę, 24 czerwca, zagra grupa Anti Babylon System, mająca w swoim repertuarze reagge z przesłaniem. – Będzie to świetna okazja do wspólnej muzycznej zabawy z tekstami opartymi na Piśmie Świętym – mówi Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury. Ponadto wystąpi również Iwan Komarenko z dziećmi Afryki. Tego dnia Rynek zamieni się w wielki, taneczny parkiet. Potańcówka w amfiteatrze przeniesie się pod Ratusz, gdzie o dobrą atmosferę zadba balmistrz. Początek imprezy muzycznej o godz. 18.

Jak zaznacza prezydent, miasto zaangażowało się nie tylko organizacyjne, ale również finansowo. Na ten cel przekazano ponad 400 tys. zł. Pieniądze te trafiły do organizacji samorządowych koordynujących przyjazd pielgrzymów do Tarnowa. – Przygotowaliśmy specjalne plecaki dla pielgrzymów, w których znajdą się między innymi informacje o diecezji wraz z dołączoną mapą. Do pomocy włączyli się seniorzy, którzy wykonali 4600 sztuk tarninowych korali – wylicza Grzegorz Sudoł z Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży KANA.

Przygotowania do Tygodnia Misyjnego trwały dwa lata. W organizację włączyło się miasto, gdzie działał specjalnie powołany zespół roboczy, koordynujący prace na różnych płaszczyznach. – Przez ten czas odbyliśmy wiele spotkań. Były to różnego rodzaju działania, które obejmowały nie tylko promocję, lecz wiele spraw organizacyjnych, na przykład zapewnienie specjalnych namiotów na potrzeby Kramów Jakubowych, przenośnych toalet, uzgodnienie tras dojazdów. Trzeba było zweryfikować wiele kwestii, między innymi sprawnego transportu pielgrzymów, zapewnienie im bezpieczeństwa podczas imprez masowych – tłumaczy Maria Zawada-Bilik, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej.

W organizację zaangażowało się również Tarnowskie Centrum Informacji oraz Tarnowska Organizacja Turystyczna. Do ich zadań należy między innymi przygotowanie Kramów Jakubowych, wzorowanych na Jarmarku Galicyjskim, a także materiałów informacyjnych dla zagranicznych gości. – Dużą popularnością cieszy się wydana przez nas mapa Diecezji Tarnowskiej. Łączny nakład wyniósł 35 tysięcy egzemplarzy – podkreśla Marcin Pałach, dyrektor TCI. Ponadto wszyscy odwiedzający Tarnów mogą skorzystać z bezpłatnych spacerków po Tarnowie. Przez całe wakacje grupy z przewodnikiem wyruszają codziennie spod siedziby TCI o godz. 12. Na turystów i mieszkańców w wyznaczonych godzinach czekają również przewodnicy w tarnowskiej katedrze (w obydwu przypadkach wyjątek stanowi 21  lipca).

Komentarze...