Jutro początek Taboru Pamięci Romów
access_time 2016-07-29 08:00:00
Tegoroczna edycja będzie już 17. z kolei. Tabor w drogę wyruszy jutro, podróż potrwa do 2 sierpnia. W czasie imprezy odbędzie się także poświęcenie odnowionego Pomnika Pamięci o Zagładzie Romów, który został zniszczony przez wandali kilka miesięcy temu.

Projekt zainicjowany w 1996 r. z przerwami w latach 2003-2006. Jest to więc 17 edycja tego projektu. Projekt ma charakter memorialny, edukacyjny, integracyjny i promujący historię i kulturę Romów. Wykorzystuje elementy składające się na współczesną tożsamość Romów: tradycje wędrówki, pamięć o Zagładzie,

Jest formą pielgrzymki, której celem jest największa masowa mogiła romska na terenie Polski, w Szczurowej gdzie 3 lipca 1943 r. Niemcy zastrzelili na lokalnym cmentarzu 93 osoby, niemal całą osadę cygańską.

Już w 1965 r. z inicjatywy lokalnej społeczności i kombatantów II wojny na mogile ustawiony został kamień - pomnik z odpowiednią inskrypcją. Jest to pierwszy pomnik, który upamiętnia martyrologię Romów/Cyganów. Obecnie takich miejsc pamięci są dziesiątki, w wielu krajach, ale to zapoczątkowało zjawisko upamiętniania romskich ofiar nazizmu.

Inne miejsca odwiedzane przez uczestników Taboru to: Żabno, Borzęcin, Bielcza. W każdej z tych miejscowości dokonała się masakra romskich rodzin a ofiary zostały odpowiednio upamiętnione. Od wielu lat w ceremonii modlitewnej na cmentarzu w Szczurowej biorą udział kolejni konsule Republiki Niemiec w Krakowie oraz Romowie z różnych krajów.

Od kilku lat Tabor ma swoją bazę w parku dworskim w Szczurowej a na miejscu patronuje projektowi wójt Gminy Marian Zalewski, wspierając organizację obozowiska własnymi służbami.

W tym roku najważniejszym punktem 4 dniowej pielgrzymki będzie ponowne poświęcenie pomnika Pamięci o Pomordowanych Romach, jaki w 2011 r. z inicjatywy Muzeum Okręgowego stanął na miejscu egzekucji 29 Romów i który został w kwietniu tego roku zdewastowany.

Sprawą zajęła się Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy i na jego interwencję Muzeum otrzymało z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa odpowiednią dotację na remont pomnika i jego ponowne ustawienie. Remont prowadzony jest pod nadzorem autorki Pomnika Małgorzaty Mirgi-Tas, romskiej absolwentki krakowskiej ASP.

PROGRAM:

30.07 sobota

- Ok godz. 10.00 wyjazd sprzed Muzeum Etnograficznego w Tarnowie

- Koło południa przystanek w Żabnie przy mogile pomordowanych Romów

- Późnym popołudniem przyjazd do obozowiska w Szczurowej

31.07 niedziela

- Ok. godz. 17.00 – przemarsz spod kościoła w Szczurowej na cmentarzu, modlitwa nad mogiłą pomordowanych 93 Romów

- Godz. 19.00 – koncert muzyki cygańskiej w parku dworskim w Szczurowej

1.08 poniedziałek

- Godz. 12.00 poświęcenie odnowionego Pomnika Pamięci o Zagładzie Romów w lesie w Borzęcinie Dolnym [50°05’54.5’’N 20°44’15.2’’E]

2.08 wtorek

- Około południa wyjazd w drogę powrotną do Tarnowa

 

Komentarze...