Nowy komendant straży pożarnej w Tarnowie
access_time 2016-08-23 07:37:00
Państwowa Straż Pożarna w Tarnowie ma nowego komendant. 22 sierpnia, podczas oficjalnej uroczystości Piotr Szpunar objął stanowisko zwierzchnika tarnowskich strażaków. Poprzedni komendant, Tadeusz Sitko, pod koniec czerwca przeszedł na emeryturę.

Zastępcą komendanta Piotr Szpunar został w sierpniu ubiegłego roku. Przez niemal ostatnie dwa miesiące pełnił obowiązki szefa tarnowskich strażaków. Podczas składanych dzisiaj gratulacji nie szczędzono słów uznania dla nowo wybranego komendanta. – Decyzję tę podjąłem z pełnym przekonaniem i pełną determinacją, że osoba starszego brygadiera Piotra Szpunara to ta osoba, która pokieruje zagadnieniami ochrony przeciwpożarowej w sposób właściwy. Pełnienie funkcji komendanta to przede wszystkim wielkie wyzwania, to zapewnienie należytego funkcjonowania krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na terenie miasta i powiatu – podkreślał Stanisław Nowak, małopolski komendant wojewódzki PSP. Awansu nowo wybranemu szefowi straży pożarnej gratulował także prezydent Roman Ciepiela. Podkreślił, że nie miał żadnych wątpliwości podejmując decyzję o poparciu kandydatury Piotra Szpunara. Zadeklarował również pełne wsparcie oraz chęć współpracy z nowym komendantem. – Obejmuje pan dowództwo dobrze zorganizowanej grupy ludzi, odpowiedzialnych za Tarnów i ziemię tarnowską – zaznaczał prezydent Tarnowa.

Nowo wybrany komendant podkreślał, że jest świadom wyzwań, jakie przed nim stoją. – Szef jest mocny siłą swoich ludzi. Zadanie, które przede mną postawiono to wielkie wyróżnienie, wyzwanie, ale i odpowiedzialność. Dlatego pragnę zapewnić, że dopełnię wszelkich starań, aby doświadczenie, jakie zdobyłem na różnych stanowiskach, wykorzystać do jak najlepszego wykonania zadań postawionych przed naszą formacją do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Tarnowa, jak i powiatu tarnowskiego – deklarował komendant Piotr Szpunar.

St. bryg. mgr inż. Piotr Szpunar

Urodził się 19.05.1969 r. w Łańcucie. W roku 1995 ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej, a w 2013 r. studia podyplomowe w specjalności „Zarządzanie Bezpieczeństwem i Higieną Pracy” w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie. W latach 1995 - 1998 pełnił służbę jako inspektor oraz oficer w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnych w Tarnowie. W roku 1999 objął stanowisko kierownika sekcji, a w 2002 zastępcy Naczelnika Wydziału Kontrolno - Rozpoznawczego w Komendzie Miejskiej PSP w Tarnowie. Od 2004 r. pełnił funkcję Dowódcy JRG Nr 2, a od 2008 r. Dowódcy JRG Nr 1. W roku 2011 został mianowany na stanowisko Naczelnika Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego. 18 sierpnia 2015 r. został powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie. Od 1 lipca 2016 r. pełnił obowiązki Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie. Piotr Szpunar ma na swoim koncie liczne medale. Został odznaczony m.in.: Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Żonaty, ma troje dzieci.

fot. Paweł Topolski/www.tarnow.pl

Komentarze...