Dzieci z Ukrainy wypoczywają w Tarnowie
access_time 2016-08-23 14:45:00
Przez dziesięć dni grupa 32 dzieci z Kamieńca Podolskiego poznaje Tarnów. Pobyt w mieście zorganizowało im Stowarzyszenie Przyjaciół Podola, które otrzymało 19 tys. złotych z budżetu miasta w ramach konkursu ofert na ten cel.

Uczestnicy kolonii to dzieci polskiego pochodzenia z Kamieńca Podolskiego na Ukrainie. Dla niektórych to już kolejna wizyta w Polsce i naszym mieście. – Można powiedzieć, że Tarnów i Kamieniec to niemal miasta bliźniacze. Wszystkich nas dziwi to, czego na Ukrainie brakuje, czyli ład, porządek i świetne drogi – tłumaczy Stanisław Nagórniak z Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego w Kamieńcu Podolskim. Podobne spostrzeżenia miały dzieci: – Macie piękne, stare kościoły, ciekawe zabytki na starówce i ładne drogi – wymieniała Lera Kuż. – Pamiętam, że kiedy pierwszy raz zobaczyłem Tarnów, to najbardziej spodobał mi się plac z fontanną, na którym znajdują się planety – wspomina Daniel Fortuna, który gości w Tarnowie kolejny raz.

Grupa dzieci i młodzieży z Ukrainy miała okazję przedstawić tarnowskiej publiczności historię dotyczącą przedmurza chrześcijaństwa, perły Podola – Kamieńca Podolskiego. Wczoraj, 22 sierpnia, na małej scenie tarnowskiego teatru można było zobaczyć fragmenty „Pana Wołodyjowskiego”, które nawiązywały do kamienieckiej twierdzy. Pokaz uświetniły występy taneczne w wykonaniu zespołu dziecięcego „Kwiat na kamieniu” i „Apelsyn”. Można było również usłyszeć utwory w wykonaniu chóru „Sursum Corda”.

W ramach wizyty w Polsce dzieci miały okazję zobaczyć również Muszynę. Grupa zamierza jeszcze odwiedzić Opole, gdzie spotka się z kolejną organizacją polonijną.

Komentarze...