Niższy budżet obywatelski jest zgodny z prawem
access_time 2016-08-29 08:00:00
Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie stwierdziła, że decyzja prezydenta Tarnowa, Romana Ciepieli, o wysokości budżetu obywatelskiego na 2017 rok została podjęta zgodnie z prawem - informuje tarnowski magistrat. Prezydent zdecydował, że w tegorocznej puli znajdą się jedynie 2 mln zł, czyli mniej niż w latach poprzednich.

Skargę na czerwcowe zarządzenie prezydenta, określające kwotę budżetu obywatelskiego na 2 miliony złotych, złożyli w RIO radni Prawa i Sprawiedliwości, Kazimierz Koprowski, przewodniczący Rady Miejskiej Tarnowa, i Jacek Łabno. Radni wnioskowali o zbadanie zgodności zarządzenia z prawem.

Po analizie dokumentów Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej ustaliło, że decyzja prezydenta nie narusza przepisów prawa. Izba stwierdziła, że prezydent, ogłaszając kwotę budżetu obywatelskiego na 2017 rok w roku 2016, gdy znany jet projekt przyszłorocznego budżetu, ale nie jest on jeszcze uchwalony, nie spowodował – jak napisali radni w swojej skardze – „zaciągania zobowiązań wykraczających poza rok budżetowy przez organ do tego nieupoważniony”. 

RIO orzekła, że ogłoszenie przez prezydenta sumy budżetu obywatelskiego otwiera mieszkańcom miasta Tarnowa możliwość współuczestniczenia w projektowaniu lokalnych wydatków do określonej kwoty. Regionalna Izba Obrachunkowa, która nadzoruje i kontroluje  sposób, w jaki samorządy gospodarują finansami, podkreśliła, że do wyłącznej kompetencji rady miasta należy tworzenie budżetu przez podejmowanie uchwały budżetowej, natomiast przygotowanie projektu uchwały budżetowej i zmiany w nim – takie jak ogłoszenie kwoty budżetu obywatelskiego – to inicjatywa prezydenta. O ostatecznym kształcie budżetu decyduje rada miasta. Izba Obrachunkowa podkreśla również, że wprowadzenie budżetu partycypacyjnego wymaga wzajemnej współpracy ze strony organów władzy publicznej.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A