Wychowanka (KONKURS)
access_time 2016-09-12 12:05:00
Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie przygotował na dzisiaj, 12 września o godz. 17 spektakl pt. "Wychowanka". Dla naszych czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym są do wygrania podwójne zaproszenia.

TEATR  Koprodukcja:Centrala, Teatr Powszechny w Warszawie, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego,

 Głównym bohaterem spektaklu przygotowanego przez Michała Zadarę jest sam tekst Wychowanki, jednej z najbardziej gorzkich komedii Fredry i jednej z najbardziej nieoczywistych.

Aleksander Fredro podejmuje krytykę kultury szlacheckiej, ukazując mały dworek na kresach jako siedlisko kłamstwa, obłudy i zawiści. Atakuje sentymentalne wyobrażenie szlacheckiego dworku, za którego twórcę sam jest uważany. Pod wierzchnią warstwą zjadliwej krytyki rozwija się jednak alternatywna opowieść o czystości szlacheckiej krwi, na której ufundowana jest prawdziwa polskość. Czy naród, o którym zdaje się skrycie marzyć Fredro, to istotnie wspólnota języka i kultury, do której powinni dorosnąć obywatele? Czy raczej wspólnota krwi, do której nie wszyscy mają dostęp, ale którą mogą zanieczyścić? Kto ma prawo zamieszkać w polskim dworku, w którym hrabia Fredro czułby się jak u siebie?

Na każdym poziomie tekstu napięcia ogniskują się wokół kobiecego ciała, którego status, przynależność, wartość i oczywiście czystość są stawką w grze. Nie jest jednak jasne, czy są tu jacyś wygrani.

Spektakl konkursowy prezentowany w ramach XX Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia 2016.

Dla czytelników portalu Tarnow.net.pl mamy podwójne zaproszenie na spektakl  pt: "Wychowanka", który odbędzie się 12 września o godz. 17. Każdy, kto prześle na adres konkurs@tarnow.net.pl, swoje imię i nazwisko oraz nr tel. i adres e-mail weźmie udział w losowaniu wejściówek. W temacie wiadomości należy wpisać: "Wychowanka​". 

Komentarze...