Już jutro wernisaż nowej wystawy Aleksandry Bujnowskiej
access_time 2016-09-19 08:00:00
Wystawa w BWA prezentuje najnowszy cykl Aleksandry Bujnowskiej. Jak mówi artystka: Kolor jest pierwszy. Najpierw pojawia się kolor, a potem pomysł na obrazy. Kolor tego cyklu to zielony. Artystka za nim nie przepada. Traktuje ten cykl jako wyzwanie.

Może właśnie dlatego, na jednym z obrazów, zobaczymy dziewczynę skaczącą do wody? Na pozostałych m.in. goryle, makami, niedźwiedzia, psa, niektóre zapożyczone z archiwalnego kalendarza National Geographic. Na wszystkich obrazach gęste zielono-czarne pejzaże.

Zwierzęta i pejzaże to ulubione motywy malarstwa Bujnowskiej. Ucieszą się ci, którzy lubią obrazy z zagadką. Takie, do których trzeba bliżej podejść, i które zapraszają do rozszyfrowania swojej historii. Obrazy pokazywane na wystawie nie mają tytułów. Wszystkie są świeżo malowane. To pierwsza prezentacja twórczości Bujnowskiej w BWA Tarnów.

Aleksandra Bujnowska urodziła się w 1979 roku w Warszawie. Maluje i fotografuje. W latach 2001-2006 studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, u prof. Jarosława Modzelewskiego i prof. Grzegorza Kowalskiego. W latach 1999-2004 studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka i pracuje w Warszawie. (www.bujnowska.pl)

Aleksandra Bujnowska - ZIELONO/CZARNE

Otwarcie we wtorek 20.09, g. 18:30, wystawa czynna do 16.10.2016.

Program towarzyszący:

Poniedziałek 19.09, g. 17:00 - warsztaty dla dzieci w wieku 10-12 lat / prowadzenie: Aleksandra Bujnowska, Aleksandra Kubisztal / bezpłatne, obowiązują zapisy: kubisztal@bwa.tarnow.pl

Wtorek 4.10, g. 17:00 - wykład Magdaleny Ujmy Moc obrazów. O dzisiejszym malarstwie i jego poprzednikach / wstęp 1 zł

Podczas wykładu spróbuję naszkicować mapę dzisiejszej młodej sceny malarstwa w Polsce. Zastanowię się nad fenomenem popularności obrazów i jego przyczynami. Zaprezentuję ważne postacie i dominujące tendencje w młodym malarstwie, wskażę punkty odniesienia ważne dla malarzy oraz inspiracje w polskiej i światowej historii sztuki.

Magdalena Ujma – krytyczka sztuki, kuratorka wystaw i innych wydarzeń z zakresu sztuki współczesnej. W przeszłości związana z Muzeum Sztuki w Łodzi i Bunkrem Sztuki w Krakowie. Prowadzi projekt poświęcony pamięci miejsca i prywatnej historii instytucji „Grodzka 5” w Warsztatach Kultury w Lublinie (od 2013). W 2016 otworzyła wystawę zbiorową „pany chłopy chłopy pany” w skansenie i w BWA Sokół w Nowym Sączu (razem z Wojciechem Szymańskim). Opublikowała eseje do książek „Nowe zjawiska w sztuce polskiej po 2000”(2007) i „Artystki polskie”(2011). Wydała książkę „Sztuki wizualne. Skandale” (2011).

Salon malarstwa – czytelnia z albumami malarstwa dostępna dla zwiedzających wystawę przez cały czas jej trwania.

 

Komentarze...