„Zalasowianie” ze Złotą Podkową Pogórza
access_time 2016-09-21 08:00:00
19 zespołów rywalizowało o Złotą Podkowę jubileuszowego X Festiwalu Kultury Pogórzańskiej, który odbył się w Ryglicach. Zdobył ją Zespół Regionalny „Zalasowianie” z Zalasowej, za program obrzędowy „Babski Comber”.

I i II miejsca nie przyznano, natomiast trzecie zajął Zespół Folklorystyczny „Gwoździec” z Gwoźdźca, za program obrzędowy „Jak to do sołtysa Karola z rajem przyszli”.

W kategorii kapel ludowych I miejsce zajęli „Siemiechowianie” z Siemiechowa. Na kolejnych sklasyfikowani zostali „Trzcinicoki” z Trzcinicy i „Gwoździec” z Gwoźdźca. Wyróżniono zespół „W Kuźni u Kowala” z Kowalowej.

Natomiast w kategorii grup śpiewaczych, najwyżej oceniono „Gwoździec”. Kolejne lokaty wywalczyli: Kobieca Grupa Śpiewacza „Porębianie” z Poręby Spytkowskiej oraz Grupa Śpiewacza „Siemiechowianki” z Siemiechowa.

Każdy uczestnik konkursu miał za zadanie przygotować krótki program złożony z piosenek, pieśni obrzędowych, przyśpiewek lub krótkiej gawędy. Prezentacja miała wydobyć tradycje regionu i pokazać elementy folkloru, uwypuklając gwarę językową, autentyczność instrumentów muzycznych i innych rekwizytów czy wreszcie zgodnych z tradycją zachowań obyczajowych.

Impreza była okazją do zaprezentowania twórczości artystów ludowych. Była też degustacja miejscowych specjałów, które przygotowało Stowarzyszenie Koło Pań „Rygliczanki” oraz win.

Na koniec imprezy wystąpił kabaret „Z konopi”. Wieczorem zaś rozpoczęła się biesiada taneczna z zespołem „Gromy”.

Komentarze...