Panorama jedzie na Węgry, a muzeum kupiło kolejny jej fragment
access_time 2016-09-23 08:00:00
W Ópusztaszer na Węgrzech w Narodowym Parku Historycznym odbędzie się Międzynarodowy Kongres Panoram (International Panorama Council). Zostanie podczas niego zaprezentowana Panorama Siedmiogrodzka, której najwięcej - 17 fragmentów jest w posiadaniu Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Placówka właśnie zakupiła kolejny.

To historyczne dla Węgrów miejsce, gdzie dokonano zatwierdzenia pierwszych węgierskich praw zwyczajowych przez księcia Arpada i pozostałych przywódców po przybyciu na Nizinę Panońską. W roku 1971 założono w Opusztaszer skansen historyczny, w którym następnie umieszczono panoramę przedstawiającą zajęcie Wielkiej Równiny Węgierskiej przez Węgrów pod wodzą Arpada. Panoramę namalował zespół malarzy węgierskich pod kierownictwem Arpada Fesztiego dla uczczenia tysiąclecia Węgier, przypadającego w roku 1896.

Do roku 1945 panorama była eksponowana w Budapeszcie. Uszkodzoną podczas działań wojennych panoramę konserwowali polscy specjaliści. Często występuje pod nazwą „Panorama Fesztiego”. Węgrzy zwrócili się do Muzeum Okręgowego z prośbą o możliwość pokazania, znajdujących się w zbiorach Muzeum, fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej”. Idea jest taka aby w jednym miejscu pokazać dwie ważne dla historii Węgier panoramy.

Referat o historii „Panoramy Siedmiogrodzkiej” oraz o procesie zbierania pociętych fragmentów olbrzymiego płótna a także otwarcie wystawy będzie elementem Kongresu Panoram. Międzynarodowy Kongres Panoram grupuje właścicieli lub przedstawicieli właścicieli obrazów Panoramicznych z całego świata. Na tegorocznej Konferencji do tego grona zostanie przyjęty Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Andrzej Szpunar, zastępując dotychczasowego reprezentanta Muzeum Adama Bartosza.

W ramach przygotowań do wyprawy kilkunastu płócien poddane one zostały przeglądowi konserwatorskiemu, 4 obrazy zostały oprawione w nowe piękne ramy. W Ópusztaszer „Panorama” z Tarnowa będzie pokazywana przez pół roku (do końca marca 2017 r.). Wystawa będzie promować Tarnów i województwo Małopolskie w miejscu odwiedzanym przez dziesiątki tysięcy Węgrów oglądających swoją panoramę „Wejście Arpadów na Nizinę Panońską”. W tym skomplikowanym i kosztownym przedsięwzięciu tarnowskie Muzeum jest wspierane przez Grupę Azoty SA, Mecenasa Muzeum.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie otrzymało tymczasem ze środków Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie na zakup obrazu „Rosyjska piechota w natarciu, prowadzona przez konnego dowódcę” - fragmentu „Panoramy Siedmiogrodzkiej”. Zadanie realizowane jest w ramach programu Kolekcje (priorytet: Kolekcje muzealne). Obraz „Rosyjska piechota w natarciu, prowadzona przez konnego dowódcę”, stanowi fragment „Panoramy” namalowanej w 1897 r. pod kierunkiem Jana Styki i znanej pod nazwą „Panorama Siedmiogrodzka”.

Zakup ten jest kontynuacją zadań z lat 2013 i 2014, kiedy Muzeum zakupiło z funduszy Ministra 3 kolejne fragmenty (2 w 2013 i 1 w 2014 r.). Aktualny stan kolekcji to 17 fragmentów, będących własnością Muzeum oraz 1 fragment jako depozyt. Zakup dofinansowano ze środków Marszałka Województwa Małopolskiego oraz ze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koszt obrazu to ponad 50 000 zł.

Komentarze...