Miejskie autobusy za darmo dla kierowców
access_time 2016-09-22 06:00:00
Dzisiaj (22 września), podczas dorocznego Europejskiego Dnia Bez Samochodu, wszyscy właściciele lub współwłaściciele samochodów osobowych, będą mogli podróżować tarnowską komunikacją miejską za darmo. Jest tylko jeden warunek – trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny auta oraz dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy właściciela albo współwłaściciela pojazdu.

Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy może zamienić samochód na autobus miejski, ale tych, którzy są w stanie to zrobić, zapraszamy i namawiamy do skorzystania z darmowych przejazdów – mówi Krzysztof Kluza, dyrektor tarnowskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. Tarnowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne rocznie przewozi około 10 milionów pasażerów. Jak informuje Jerzy Wiatr, prezes zarządu MPK Sp. z o. o., każdego roboczego dnia, od poniedziałku do piątku, pasażerowie tarnowskich autobusów miejskich kasują średnio od 10 do 12 tysięcy biletów papierowych. Kolejne osiemset do tysiąca osób korzysta z biletów elektronicznych – wylicza Jerzy Wiatr. A Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa podkreśla, że im więcej osób skorzysta z przejazdów komunikacją miejską, tym mniej samochodów pojawi się na ulicach Tarnowa. Mniej aut oznacza mniej zanieczyszczeń w powietrzu, i choć w Tarnowie jakość powietrza nie jest najgorsza, to każda okazja, żeby o nie dbać, jest dobra – mówi dyrektor.

Europejski Dzień Bez Samochodu obchodzony jest od 1994 roku, a poprzedza go Tydzień Zrównoważonego Transportu, znany też jako Tydzień Mobilności. Ma promować alternatywną dla samochodowej i bardziej ekologiczną komunikację zbiorową, pieszą i rowerową oraz zdrowy styl życia i działania na rzecz ochrony czystości powietrza. 

Komentarze...