Tajemnice domowych archiwów w Fabryce Przyszłości
access_time 2016-10-24 08:00:00
W czwartek, 27 października o godz. 10 w Centrum Edukacji i Kreacji Cyfrowej Fabryka Przyszłości odbędzie się kolejne z cyklu „Spotkanie z ekspertem”, którego gościem będzie Pani Barbara Bielaszka – Podgórny, historyk, archiwista – pracownik Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Zbiory archiwalne to wyjątkowo cenny element dziedzictwa kulturowego Polski. Utrwalenie materiałów archiwalnych w formie cyfrowej nadało dziedzictwu nowy wymiar i uczyniło je dostępnym dla szerokiej rzeszy odbiorców.

Na spotkaniu, którego tematem będą cyfrowe zasoby archiwów, zostaną przedstawione wybrane wirtualne archiwa, strony internetowe na których prezentowane są skany i opisy materiałów archiwalnych przechowywanych w polskich archiwach oraz zasady korzystania ze zbiorów archiwalnych w formie cyfrowej.

Część spotkania zostanie poświęcona archiwom rodzinnym. Uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób prowadzić badania genealogiczne, jak kompletować zbiory, systematyzować odnalezione dokumenty i zdjęcia oraz dbać o zgromadzone archiwalia. Uczestnicy poznają sposoby poszukiwania własnych przodków, ale także tworzenia archiwum rodzinnego.

Warto wrócić do tradycji tworzenia archiwów rodzinnych, aby uchronić od zapomnienia dzieje swoich rodzin. Kiedyś tworzenie rodzinnych archiwów, było nie tylko tradycją, ale i obowiązkiem kolejnych pokoleń, zwykle rodzin szlacheckich, magnackich.

Spotkanie jest bezpłatne, każdy zainteresowany senior może w nim uczestniczyć. Pytania można kierować na adres a.burda@mwi.pl lub tel. 797 590 419.

Spotkanie odbędzie się na ulicy Szerokiej 7.

 

Komentarze...