Środowiska katolickie i prawicowe protestowały, minister z PiS nagrodził
access_time 2016-10-26 08:00:00
Tego działacze Akcji Katolickiej i miejscowi narodowcy chyba się nie spodziewali. Oprotestowana przez nich wystawa obrazów Klementyny Stępniewskiej, która była pokazywana w BWA a - według protestujących - obrażała uczucia katolików została nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

O nagrodzie poinformowało wczoraj BWA.

Miło nam przekazać wiadomość, że Kle Mens (Klementyna Stępniewska) autorka obrazów prezentowanych wiosną w BWA Tarnów wygrała Konkurs Gepperta otrzymując główną nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do finału zakwalifikowało się 19 artystów zgłoszonych przez radę ekspercką, spośród których 5-osobowe jury wybrało zwycięzców.

Konkurs odbywa się we Wrocławiu nieprzerwanie od 1989 roku, jest obecnie jednym z najważniejszych przeglądów młodej sztuki w Polsce. Długa historia Konkursu Gepperta pokazuje, że malarstwo niezmiennie stanowi interesujące pole działań młodych artystów. Jako medium bywa przez nich negowane, niekiedy pełni rolę punktu wyjścia, czasem etapu przejściowego czy finalnego, lub też po prostu jest. W tym ostatnim przypadku skupia zarówno twórców pielęgnujących tradycyjną formę, ale też stanowi teren intensywnej eksploracji nowości i dążeń do rozwoju dziedziny

Klementyna Stępniewska wygrała Konkurs obrazami premierowo pokazywanymi w BWA Tarnów. Tarnowianie mieli okazję zobaczyć je jako pierwsi.

W tekście nominującym artystkę do Konkursu Wojciech Kozłowski napisał: Najnowsze prace artystki eksplorują obszar ikonografii i przesłania malarstwa religijnego. Aktywne odniesienie do tej wielkiej tradycji sztuki europejskiej to dziś rzadkość, jeśli nie liczyć kopii i bezrefleksyjnych powtórzeń, które nie wnoszą nic istotnego do współczesnego Muzeum Wyobraźni. (…) Nowa droga artystki wydaje się być niezmiernie obiecująca. Odwołując się do wielu wątków historii malarstwa, opowiada jednocześnie historię osobistą. Czyni to w sposób na tyle uniwersalny, że elementy autobiograficzne, choć istotne, nie stają się nadrzędne wobec całości. Medytacyjność tych obrazów, ich zatrzymany ruch, perfekcja przedstawienia pokazują także realność mitu o malarstwie jako medium ciągle żywym, świeżym, zaskakującym swoimi bezustannie na nowo odkrywanymi możliwościami.

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego poza dużym prestiżem ma także wymiar materialny, to 15 000 zł.

Warto wspomnieć, że wśród nagrodzonych znalazła się także Karolina Jabłońska (Nagroda Dolnośląskiego Klubu Kapitału) – artystka pochodząca z Niedomic, absolwentka III LO w Tarnowie, której indywidualną wystawę „Maronka” BWA Tarnów prezentowało jesienią 2015 roku.

Bywalcy BWA znają też prace wyróżnionej Justyny Mędrali (z grupowej wystawy „Mocne stąpanie po ziemi”, 2015).

Komentarze...