Festiwalowe nagrody dla M. Żychowskiej, A.Sypka i chor. R. Głowackiego
access_time 2016-11-15 09:23:00
W poniedziałek w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyła się Gala V Festiwalu Niepodległości. Podczas kulminacyjnej imprezy całorocznego cyklu edukacyjno- kulturalnego organizowanego oddolnie przez lokalne środowiska patriotyczne trójce wybitnych społeczników wręczono festiwalowe nagrody.

"Ryngrafy Niepodległości" dostały się w ręce legendarnego już lokalnego badacza i popularyzatora historii Tarnowa Antoniego Sypka i byłego opozycjonisty, pedagoga twórcy reaktywacji ruchu strzeleckiego w naszym regionie chorążego Romana Głowackiego. "Szablę Niepodległości" otrzymała dr druhna Maria Żychowska, harcerka i wybitna historyk- regionalistka, autorka wielu kompleksowych opracowań dotyczących harcerstwa, konspiracji niepodległościowej w Tarnowie w latach I wojny światowej,  polskiego państwa podziemnego i zmagań z komunizmem, w tym monumentalnego trzytomowego dzieła "Represje komunistyczne w Tarnowskiem 1945- 1956".

Podczas Gali ponowiono apel do tarnowskich samorządowców, aby ustanowili w dniu 30 października (w dniu rocznicy wybuchu zrywu niepodległościowego, który dał  miastu i okolicy niepodległość, jako pierwszym w kraju) lokalne narodowe święto, zobowiązując wszystkie instytucje publiczne do godnych obchodów i systematycznego upowszechnienia wiedzy o zwycięskim tarnowskim powstaniu. Ogłoszono również zawiązanie Otwartego Społecznego Komitetu Obchodów Stulecia Niepodległości w Tarnowie, którego pierwszym zadaniem będzie ufundowanie i wykonanie okolicznościowej tablicy, na której wymienieni zostaną wszyscy znani z nazwiska aktywni uczestnicy tarnowskiego zrywu w nocy z 30 na 31 X 1918 r. Tablica zostanie odsłonięta w roku 2018.

Gali tradycyjnie towarzyszył Koncert Bardów. Z recitalem patriotycznym wystąpił Jan Kondrak - poeta, kompozytor i wokalista, uczestnik działań opozycji demokratycznej w latach 80-tych, jeden z bardów "Solidarności" i przyjaciel najsłynniejszych bardów tamtej epoki. 

 źródło: Festiwal Niepodległości

Komentarze...