Muzea w Tarnowie i Lwowie będą współpracować
access_time 2016-11-29 08:00:00
Podczas spotkania w tarnowskim ratuszu w obecności Konsula Generalnego Ukrainy w Krakowie – Ołega Mandiuka, podpisano umowę o współpracy między Muzeum Okręgowym w Tarnowie reprezentowanym przez dyrektora Andrzeja Szpunara a Lwowskim Muzeum Historycznym reprezentowanym przez dyrektora Romana Chmelyka.

Projekt współpracy zakłada realizację wspólnych projektów badawczych, wystaw, zdarzeń kulturalnych. W roku 2017 w Tarnowskim Muzeum planujemy pokazanie wystawy „Lwów w grafice” natomiast do Lwowa będziemy chcieli zawieść fragmenty Panoramy Siedmiogrodzkiej ponieważ w 2017 roku mija 120 rocznica namalowania Panoramy i jej pierwszej prezentacji publicznej, która miała miejsce właśnie we Lwowie.

Lwowskie Muzeum Historyczne

Lwowskie Muzeum Historyczne jest jednym z najstarszych i najbogatszych muzeów na Ukrainie, założone w 1893 roku. Jako druga data urodzin uważany jest rok 1940, kiedy to połączyły się dwa położone obok siebie muzea: Muzeum Historyczne we Lwowie oraz Muzeum Narodowe im. Jana III Sobieskiego we Lwowie (założone w 1908 roku tzw Kamienica Królewska) przejmując jednocześnie zbiory innych mniejszych muzeów np. Muzeum Książąt Lubomirskich, Muzeum Towarzystwa Naukowego Szewczenki.

Muzeum Historyczne Miasta Lwowa od początku istnienia było przeznaczone dla gromadzenia wszystkiego co jest związane z dziejami Lwowa. Przechowywane w Muzeum pamiątki przedstawiają dzieje miasta, rozwój Lwowa na przestrzeni wieków jego istnienia, pamiątki kultury materialnej i artystycznej, gromadzone od 1391 roku.

Obecnie zbiory Lwowskiego Muzeum Historycznego to ponad 330 tysięcy eksponatów muzealnych, są to głównie eksponaty archeologiczne, obrazy, rzeźby, rysunki, dokumenty archiwalne, rękopisy, druki, metal, skóra, drewno, szkło i porcelana, meble, zegary, instrumenty muzyczne, fotografie i negatywy zdjęć, broń i artefakty numizmatyki. Muzeum składa się z kilku wydziałów umieszczonych w różnych budynkach miasta m.in.:

  • wydział Archeologii i Historii Starożytnej – w kamienicy Rynek 24 (przyłączona do Muzeum w 1947 roku), obejmująca okres od czasów najdawniejszych do roku 1848, najciekawsze eksponaty: jeden z najstarszych znanych instrumentów muzycznych - fujarka z kości, licząca ponad 20 tys. lat, składane krzyże (75 okazów) do przechowywania relikwii świętych,
  • wydział Zachodniej Ukrainy i Historii Nowożytnej– kamienica Rynek 4, gdzie zgromadzono najwięcej pamiątek dotyczących historii miasta oraz życia społeczno-kulturalnego jego mieszkańców,
  • Arsenał – mieszczący się w budynku dawnego Arsenału Miejskiego (przyłączony w 1981r.), gdzie prezentowana jest dawna broń biała i palna (około 5 tys. okazów), zbroje i rynsztunek wojskowy. Najciekawszy eksponat: miecz z XIV w., którego głownię zdobi mosiężny krzyż - emblemat Zakonu Krzyżackiego.
  • wydział Kosztowności Historycznych i wystawa srebra- Rynek 6 ( kamienica Królewska) – w której prezentowane są klejnoty, wyroby artystyczne i dzieła sztuki (rzeźby i obrazy, meble, zegary, gobeliny). Do cennych okazów złotnictwa polskiego należą relikwiarz z połowy XV w. (ok. 1447), wykonany w Krakowie, oraz kałamarz gdańskiej roboty z połowy XVIII w. w oryginalnej szkatułce. Ciekawym eksponatem jest pasemko włosów Napoleona Bonapartego, zamknięte pod szkłem w srebrnej ramce oraz autograf F. Chopina.

Ponadto w zbiorach muzeum jest największa liczebnie numizmatyka, a także grafiki, ordery i medale, rękopisy i stare druki. Obecnym dyrektorem muzeum jest Roman Chmelyk. Każdego roku muzeum odwiedza ok. 400 tys. zwiedzających.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A