Coraz więcej Małopolan wie jak przechytrzyć raka
access_time 2016-12-07 08:10:00
Ponad 1200 mieszkańców Małopolski wzięło udział w w spotkaniach edukacyjnych w ramach programu „Prozdrowotne oddziaływania edukacyjne na rzecz zmniejszenia umieralności na nowotwory w Małopolsce”.

Szpital Wojewódzki św. Łukasza w Tarnowie od początku 2016 roku realizował V już edycję tego programu. Celem projektu jest zwiększenie liczby wcześnie wykrytych nowotworów poprzez wzrost czujności onkologicznej, poszerzenie wiedzy dotyczącej objawów chorób nowotworowych oraz spadek zachorowań na nowotwory złośliwe poprzez poprawę stylu życia. W całej Małopolsce odbyło się 10 spotkań (Chrzanów, Dąbrówka, Dąbrowa Tarnowska, Tarnów, Miechów, Nowy Sącz (2), Wadowice, Kraków, Nowy Targ) w czasie których uczestnicy wzięli udział wykładach i dyskusji prowadzonych przez lekarza onkologa oraz szkoleniach techniki samobadania piersi na fantomach. W spotkaniach udział wzięło 1210 osób.

Ponad 90% uczestników dzięki prowadzonej ankiecie wyraziła zadowolenia z możliwości wzięcia udziału w spotkaniu, 3/4 osób przyznało, że ich wiedza onkologiczna została poszerzona. Prawie wszyscy ankietowani przyznali, że programy edukacyjne są potrzebne i podnoszą świadomość pacjentów.
Programowi towarzyszyła kampania medialna. Spoty, artykuły oraz audycje edukacyjne pojawiały się w prasie, telewizji, radiu i internecie. Uczestnicy spotkań otrzymywali przewodniki prezentujące najczęstsze objawy nowotworów oraz praktyczne gadżety. W ramach projektu działał również onkologiczny telefon zaufania, dzwoniąc każdy mógł liczyć na bezpłatną poradę lekarza onkologa. Z takiej formy porady skorzystało blisko 150 osób. Program realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Komentarze...