Akademicy PWSZ obronili „srebro" i znów są wicemistrzami Polski
access_time 2016-12-09 08:00:00
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie po raz drugi z rzędu została sklasyfikowana na drugim miejscu w klasyfikacji typów uczelni w ramach podsumowania rywalizacji sportowej Akademickich Mistrzostw Polski. W klasyfikacji generalnej tarnowska PWSZ ponownie zaliczyła awans o jedną pozycję, zajmując 43. miejsce wśród 140 uczelni wyższych .

Pamiątkową paterę, srebrny medal oraz okazjonalny dyplom odebrali w Warszawie podczas Gali Sportu Akademickiego przedstawiciele Klubu Uczelnianego AZS PWSZ w Tarnowie Prezes Jan Salamon oraz Sekretarz Wojciech Nowak.

Pamiątkowe trofea – zgodnie z akademicką tradycją – przekazali na ręce Władz Uczelni – Rektor dr hab. inż. Jadwigi Laski, Prorektor ds. studenckich i dydaktyki dr Małgorzaty Martowicz oraz Prorektor ds. współpracy i rozwoju dr Małgorzaty Kołpy, dziękując jednocześnie za wspieranie sportu akademickiego.

PWSZ w Tarnowie po raz drugi z rzędu zdobyła drugie miejsce w klasyfikacji typów uczelni. Studenci tarnowskiej PWSZ wywalczyli łącznie 781 punktów, co dało „srebro”. Złoty medal trafił do PWSZ w Lesznie.

Tarnowscy studenci wystartowali łącznie w 22 konkurencjach. Co ciekawe, zdobywali średnio, w przeliczeniu na jedną konkurencję, 35 punktów. Ich rywale z Leszna zdobyli ich jedynie 31, a „złoto” dała im większa liczba konkurencji, w których startowali. Trzecia na podium – PWSZ z Nysy, wywalczyła 611,5.

Działacze Klubu Uczelnianego AZS PWSZ w Tarnowie cieszyli się z drugiego miejsca na podium, przypominając jednocześnie, że miniony rok akademicki obfitował w wyjątkowe sukcesy sportowe i był chyba najlepszym w historii Uczelni.

Wystarczy wspomnieć o srebrnym medalu Igrzysk Paraolimpijskich zdobytym przez Michała Derusa oraz mistrzostwie Świata we wspinaczce na czas wywalczonym przez Marcina Dzieńskiego.

Wysokie miejsce w klasyfikacji szkół wyższych to zasługa studentów rywalizujących w sporcie akademickim. Najwięcej punktów dla Uczelni zdobyli wspinacze, ergonometrowcy, piłkarze ręczni, siatkarki, biegacze przełajowi, pływacy oraz futsaliści.

Medalami Akademickich Mistrzostw Polski w klasyfikacji indywidualnej mogli w tym roku poszczycić się wspinacze. Złoto wywalczył Marcin Dzieński, brąz – Klaudia Buczek. Był to początek tegorocznych sukcesów sekcji wspinaczki sportowej. – Podczas Akademickich Mistrzostw Świata zanotowaliśmy fantastyczny rezultat, w Chinach wywalczyliśmy trzy medale – złoty Ania Brożek, srebrne Klaudia Buczek i Marcin Dzieński – komentował Wojciech Nowak, kierownik sekcji.

W jednym roku studenci tarnowskiej PWSZ wywalczyli medale Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw Świata, Akademickich Mistrzostw Świata oraz Polski. – To są sukcesy, które potwierdziły, że kierunek, który obraliśmy w działalności w obszarze sportu wyczynowego, dostosowując go do naszych warunków, sprawdził się. I drugi obszar – sport masowy. Naszym zadaniem jest upowszechnianie sportu i umożliwienie studentom startu w zawodach sportowych – podsumował Prezes Klubu Jan Salamon, dziękując jednocześnie zawodnikom i trenerom za wysiłek sportowy.

Ostateczna klasyfikacja Akademickich Mistrzostw Polski 2015/2016

Wyższe szkoły zawodowe:

1. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa Leszno

2. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa Tarnów

3. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa Nysa

Klasyfikacja ogólna (łącznie sklasyfikowano 140 uczelni wyższych):

1. AGH Kraków

2. Uniwersytet Warszawski

3. Politechnika Gdańska

(...)

12. Uniwersytet Jagielloński

21. Uniwersytet Ekonomiczny Kraków

22. AWF Kraków

29. Politechnika Krakowska

43. PWSZ Tarnów

56. Uniwersytet Rolniczy Kraków

59. Uniwersytet Pedagogiczny Kraków

103. PWSZ Nowy Sącz

117. Krakowska Akademia

Komentarze...