Udany sezon podopiecznych Edyty Ropek
access_time 2016-12-27 08:00:00
Rok 2016 był wyjątkowy w historii wspinaczki sportowej. W sierpniu podczas sesji plenarnej w Rio de Janeiro, Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował o włączeniu wspinaczki do programu Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020. Dla sekcji wspinaczki sportowej Edyty Ropek to był udany rok, przede wszystkim ze względu na prężny rozwój grup treningowych i liczny udział podopiecznych w najważniejszych zawodach sezonu.

Dla sekcji prowadzonej w MKS Tarnovia przez Edytę Ropek i Arkadiusza Kamińskiego, mijający rok to prężny rozwój grup treningowych, miedzy innymi dzięki programowi sportowo-społecznemu Grupa Azoty Start, a także wsparciu ze strony Urzędu Miasta Tarnowa, Polskiego Związku Alpinizmu i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zawodnicy sekcji z powodzeniem uczestniczyli we wszystkich najważniejszych wydarzeniach sportowych mijającego roku. W zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych w sumie udział wzięło trzydziestu ośmiu zawodników, startujących we wszystkich kategoriach wiekowych określonych przepisami PZA. 

W kategoriach dziecięcych, w ogólnopolskich zawodach Pucharu Młodzików i Dzieci, który jest największą imprezą dla dzieci w wieku do trzynastu lat i bierze w niej udział prawe czterystu zawodników, uczestniczyło dwudziestu ośmiu wychowanków Edyty Ropek. Nasi mali wspinacze znaleźli się w czołówce najlepszych zawodników w kraju, wysokie miejsca w klasyfikacji generalnej pucharu zajęli: Oskar Szalecki (kategoria dzieci), który uplasował się na trzecim miejscu zestawia, Gabrysia Golec (dzieci młodsze) sklasyfikowana została na siódmym miejscu rankingu, Julita Kapias (dzieci młodsze) i Daria Nawój (młodziczka) uplasowały na dziewiątym miejscu.

Dla trenerów sukcesem jest również udział pozostałych dwudziestu czterech  zawodników, zdobyte doświadczenie w rywalizacji ogólnopolskiej, starty na różnych ściankach wspinaczkowych i porównanie do krajowej czołówki,  stanowi ważny element procesu szkolenia, który zaprocentuje w przyszłości.

W kategoriach młodzieżowych i seniorskich, w rywalizacji krajowej i międzynarodowej, uczestniczyło dziesięciu podopiecznych sekcji. Bardzo dobrze sezon startów krajowych zakończył Michał Lewicki (senior), który uplasował się na drugim miejscu klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w konkurencji na czas. Michał może pochwalić się również wywalczeniem dobrego dziesiątego miejsca w Akademickich Mistrzostwach Świata, które odbyły się w październiku w Szanghaju w Chinach. Dla Michała był to także pierwszy rok, w którym uczestniczył we wszystkich edycjach Pucharu Świata, w rankingu 2016 sklasyfikowany został na dwudziestym drugim miejscu.

Na koniec sezonu bardzo dobrym wynikiem, po raz pierwszy w karierze, może pochwalić się Marek Wójcik, który w finałowej edycji Pucharu Polski na czas, który odbył się w Toruniu, zajął trzecie miejsce. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej pucharu w popularnych czasówkach wywalczyła Wiktoria Chrząszcz (juniorka), finalistka tegorocznych Mistrzostw Europy w Mitterdorf , siódma zawodniczka klasyfikacji generalnej Pucharu Europy Juniorów 2016. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej PP 2016 zajęła Daria Gromniak (juniorka młodsza), na czwartej pozycji sklasyfikowany został Bartłomiej Podlewski (junior młodszy), piąty jest Kuba Siudut (junior młodszy), również piąte miejsce zajęła Barbara Szumlańska (seniorka), siódmy był Marek Wójcik (senior).

Działalność sekcji to nie tylko treningi, w tym roku włączyliśmy się w organizację zawodów wspinaczkowych i konsultacji kadry narodowej PZA. W kwietniu wspólnie z Polskim Związkiem Alpinizmu i Klubem Uczelnianym AZS PWSZ Tarnów, zorganizowaliśmy pierwszą edycję Pucharu Europy Juniorów we wspinaczce na czas, zaś w czerwcu pierwszą edycję czasówkowego Pucharu Polski juniorów młodszych, juniorów, młodzieżowców i seniorów. Obu imprezom towarzyszyły zawody dla dzieci, realizowane w ramach Tarnów Speed Cup we wspinaczce.

W tym roku, przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, już po raz drugi sekcja realizowała program „W górę – bezpłatne zajęcia ze wspinaczki sportowej”. Oprócz czysto sportowych celów, organizowane były integracyjne wyjazdy wspinaczkowe w skałki i na ścianki wspinaczkowe, podczas których po raz pierwszy możliwość sprawdzenia swoich sił mieli rodzice naszych zawodników. Do ważnych wydarzeń z życia naszej sekcji, zalicza się również fakt wyboru, podczas walnego zgromadzenia delegatów Polskiego Związku Alpinizmu,  trenera sekcji Arkadiusza Kamińskiego, na członka Zarządu PZA i przewodniczącego Komisji Wspinaczki Sportowej PZA.

Dla naszej mistrzyni, multimedalistki Edyty Ropek mijający rok był siedemnastym sezonem startowym w zawodach międzynarodowych, wyjątkowo trudnym sezonem. Podczas pierwszych edycji pucharu świata, które odbywały się w Chinach, ze względów rodzinnych Edyta musiała wycofać się ze startu i wrócić do kraju. Stawiając czoła przeciwnościom losu, zawodniczka nie zrezygnowała z dalszych startów, kontynuując udział w następnych edycjach. Najlepszym wynikiem mistrzyni w tym sezonie było wywalczenie piątego miejsca podczas edycji pucharu świata w Chamonix, w edycji PŚ w Villars zbliżyła się natomiast do własnego rekordu życiowego, uzyskując bardzo dobry czas 8,21 sekundy. Sezon 2016 zakończyła, pomimo absencji w jednej edycji,  wywalczeniem dziewiątego miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Tym samym, po raz piętnasty w karierze, plasuje się w gronie dziesięciu najlepszych zawodniczek globu.

Cele na najbliższe lata to dalszy rozwój sekcji wspinaczkowej. Lata 2017 i 2018 będą bardzo ważne ze względu na przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020, ponieważ to od szkolenia zawodników w tym okresie, zależeć będą wyniki podczas roku kwalifikacji olimpijskich.

RANKING Pucharu Młodzików i Dzieci 2016 - dzieci młodsze (do 9 lat), dzieci (10-11 lat), młodzicy (12-13 lat)

3 miejsce – Oskar Szalecki, dzieci,

7 miejsce – Gabrysia Golec , dzieci młodsze,

9 miejsce – Julita Kapias, dzieci młodsze,

9 miejsce – Daria Nawój, młodziczki,

13 miejsce – Wojtek Kaczówka, dzieci,

15 miejsce – Kamil Damian, młodzicy,

22 miejsce – Joanna Kosiaty, młodziczki,

23 miejsce – Filip Cierpich, dzieci,

24 miejsce – Aleksander Gurgul, dzieci,

25 miejsce – Sebastian Florek, młodzicy,

31 miejsce – Martyna Kopa, młodziczki,

36 miejsce – Alicja Ladzińska, młodziczki,

39 miejsce – Alicja Nowak, dzieci,

42 miejsce – Antonina Primowicz, dzieci młodsze,

44 miejsce – Olaf Rozkrut, młodzicy,

45 miejsce – Michał Maślanka, dzieci młodsze,

45 miejsce – Kasia Franczyk, dzieci,

47 miejsce – Wiktor Wojtys, dzieci,

47 miejsce – Milena Szerszeń, dzieci,

49 miejsce – Miłosz Szerszeń, dzieci młodsze,

50 miejsce – Natalia Stoszko, dzieci,

51 miejsce – Dawid Kapias, dzieci młodsze,

57 miejsce – Weronika Plebanek, młodziczki,

58 miejsce – Dominik Wojtanowski, dzieci,

65 miejsce – Zofia Franczyk, dzieci młodsze,

74 miejsce – Wiktoria Rojek, dzieci młodsze,

74 miejsce – Martyna Kawula, dzieci młodsze,

74 miejsce – Lena Pieprzycka, dzieci młodsze,

RANKING PUCHARU POLSKI 2016 juniorów młodszych, juniorów, młodzieżowców i seniorów

Konkurencja wspinaczki na czas

2 miejsce - Michał Lewicki, senior,

2 miejsce - Wiktoria Chrząszcz, juniorka,

3 miejsce - Daria Gromniak, juniorka młodsza,

4 miejsce - Bartłomiej Podlewski, junior młodszy,

4 miejsce - Jan Gorczowski, młodzieżowiec,

5 miejsce - Jakub Siudut, junior młodszy,

5 miejsce - Wiktoria Chrząszcz, w kategorii seniorek,

6 miejsce - Barbara Szumlańska, seniorka,

7 miejsce - Marek Wójcik, senior,

7 miejsce - Tomasz Urban, młodzieżowiec.

Komentarze...