Powstanie Cyfrowa Platforma Tarnowskiego Dziedzictwa
access_time 2016-12-29 08:00:00
50 zabytków architektury, 30 pomników przyrody, 20 najpopularniejszych atrakcji turystycznych subregionu tarnowskiego i 30 tys. dokumentów Miejskiego Zarządu Cmentarzy w Tarnowie - w tym księgi cmentarne - trafi na cyfrową Platformę Tarnowskiego Dziedzictwa. Będzie to pierwszy tego typu projekt cyfrowy gromadzący i udostępniający informacje o dziedzictwie kulturowym subregionu.

Umowę gwarantującą dofinansowanie projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (RPO WM) 2014-2020 podpisali wicemarszałek Stanisław Sorys i zastępca prezydenta, Jadwiga Stankiewicz.

Umowa między Województwem Małopolskim a Miastem Tarnów dotyczy realizacji projektu „Platforma Tarnowskiego Dziedzictwa – GENEATAR”, którego koszt szacowany jest na ok. milion zł. 85 procent tej kwoty ma pokryć dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Projekt Tarnowa jest jednym z ośmiu, którym Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach środków przeznaczonych na Cyfrowe zasoby regionalne. Łącznie na zadania z tego zakresu przeznaczyliśmy aż 18 mln zł – podkreśla wicemarszałek Stanisław Sorys i przypomina: - W listopadzie wraz z prezydentem Romanem Ciepielą podpisaliśmy umowę na wsparcie innego ważnego przedsięwzięcia – Centrum Usług Wspólnych, które zintegruje platformy samorządowe i usprawni przepływ informacji pomiędzy urzędami z subregionu tarnowskiego.

Zastępca prezydenta Tarnowa, Jadwiga Stankiewicz, podkreśla, że GENEATAR i Centrum Usług Wspólnych powstaną z korzyścią dla mieszkańców subregionu tarnowskiego. – GENEATAR w nowoczesny, atrakcyjny sposób pomoże w poznawaniu naszego kulturowego dziedzictwa, Centrum Usług Wspólnych ułatwi codzienne funkcjonowanie, związane z załatwieniem urzędowych formalności.

Na Platformę Tarnowskiego Dziedzictwa – GENEATAR – trafią dokumenty i obiekty z Tarnowa, powiatu tarnowskiego, brzeskiego i dąbrowskiego. Obiekty zostaną zeskanowane w technologii 3D przy użyciu mobilnej infrastruktury skanowania i zdigitalizowane. Na platformie będą im towarzyszyć m.in. filmy, audycje i wirtualne zdjęcia ze znanymi postaciami. Oprócz tego – w ramach projektu - digitalizacji poddanych zostanie 30 tys. dokumentów Miejskiego Zarządu Cmentarzy w Tarnowie, w tym 16 kompletnych ksiąg cmentarnych długich.

Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii GENEATAR zapewni szybki, łatwy i przyjazny dla każdego użytkownika dostęp do bogatych zasobów kultury i dziedzictwa regionalnego, zwiedzania on-line oraz informacji genealogicznej. Portal i aplikacja na smartfony pozwolą m.in. na wirtualne wycieczki po zabytkach, zaprojektowanie drzewa genealogicznego i geopozycjonowanie, które pozwala użytkownikom określić lokalizację najbliższego obiektu.

Realizację projektu jest przewidziana na 2 lata – platforma ma być gotowa pod koniec grudnia 2018 roku.

Obecnie zasoby Miejskiego Zarządu Cmentarzy nie są udostępnione w formie on-line, nie istnieją też kompleksowe rozwiązania z zakresu digitalizacji zabytków architektury Tarnowa i całego subregionu.

Komentarze...