DDOM - Twoja droga do zdrowia – pokazuje skuteczność
access_time 2017-01-19 13:00:00
Są pierwsze, optymistyczne wnioski z funkcjonowania Dziennego Domu Opieki Medycznej w Wierzchosławicach. Zdaniem pracującej w placówce lek. Iwony Kurowskiej – specjalisty geriatry nowa forma opieki świetnie wpisuje się w potrzeby, wypełniając lukę w dotychczasowym systemie. Już po pierwszych tygodniach zaobserwowano wymierne efekty w terapii. Wiadomo też, dla jakich pacjentów ta forma opieki niesie najwięcej korzyści.

Zdaniem osób zatrudnionych w placówce, która została uruchomiona 1 grudnia, już widać poprawę, dotyczącą czynności ruchowej wielu pacjentów.

- Ponadto u części osób zmodyfikowaliśmy terapię. Dokonaliśmy przeglądu leków, ponieważ mamy w zespole także farmaceutę, który służy pomocą w zakresie interakcji lekowych, więc staramy się eliminować to, co jest niepotrzebne. I u wielu osób mamy lepszą kontrolę nad nadciśnieniem, lepszą kontrolę cukrzycy, mamy też osobę z odleżynami i odnotowaliśmy postępy, jeśli chodzi o gojenie ran – tłumaczy Iwona Kurowska.

Dodaje ona, że podopieczni stworzyli zgrany zespół, w którym dobrze postępuje proces socjalizacji. Pacjenci rozwijają umiejętności manualne, chętnie pracują nad różnymi wyzwaniami plastycznymi, są zainteresowani ćwiczeniami muzycznymi i dzięki wsparciu psychologicznemu stopniowo się otwierają, informując o swojej sytuacji. Ponieważ ich kłopoty zdrowotne są różnej natury, zaczynając od ograniczeń ruchowych przez obciążenia internistyczne, psychologiczne po socjalne, w zespole, prócz lekarzy specjalistów geriatry i rehabilitacji są także: psycholog, logopeda, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta, dietetyk, opiekunowie medyczni i pielęgniarki.

Dlatego właśnie DDOM można szczególnie polecić pacjentom, którzy mają wiele problemów medycznych. Zazwyczaj takie osoby korzystają z usług wielu lekarzy. Zdarza się, że brakuje koordynacji tych działań. Tymczasem zespół DDOM realizuje całościowe, holistyczne spojrzenie na kłopoty zdrowotne, patrząc także na pacjenta w aspekcie jego rodziny czy środowiska. Ponadto Dzienny Dom może być szczególnie polecany dla osób z umiarkowaną niepełnosprawnością. Chodzi o niepełnosprawność ruchową i funkcjonalną.

Placówka dysponuje rozbudowanym działem rehabilitacji, wyposażonym w specjalistyczny sprzęt, który umożliwia przeprowadzanie wielu zabiegów. DDOM zwiększa szanse powrotu do samodzielności seniorów, którzy z narastającymi trudnościami radzą sobie w codziennych czynnościach, jak rozmawianie przez telefon czy gospodarowanie pieniędzmi. Kolejni pacjenci DDOM mogą zgłaszać się sami. Na kwalifikację do placówki mogą liczyć osoby po leczeniu w szpitalu, które zakończyło się w ciągu minionych 12 miesięcy. Ich sprawność powinna oscylować w zakresie od 40 do 60 punktów w tak zwanej skali Barthel . Realizacja projektu „Twoja droga do zdrowia”, dzięki któremu Centrum Zdrowia Tuchów uruchomiło DDOM w Wierzchosławicach jest finansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach programu operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój”.

Szczegółowe informacje można uzyskać telefonując pod numer 882 139 607.

Komentarze...