Nowy czy używany – wybieramy sprzęt narciarski
access_time 2017-02-01 08:25:00
Rozpoczęły się ferie. W naszym regionie jest wiele ciekawych atrakcji dla miłośników sportów zimowych. Spróbujemy podpowiedzieć Wam, jak wybrać odpowiedni sprzęt narciarski, czy warto go kupować, czy może wypożyczać?

Narciarskie początki

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś/aś do czynienia z jazdą na nartach. Daj sobie trochę czasu na rozsądne podjęcie decyzji, czy to jest sport dla Ciebie. Zaczynając swoją przygodę z narciarstwem, czy też jazdą na snowboardzie warto zdecydować się na opcję wypożyczenia sprzętu. Każda stacja narciarska ma w swojej ofercie taką możliwość. Dodatkowo polecamy lekcję nauki z profesjonalnym instruktorem, ponieważ bez odpowiedniego podejścia do nauki możemy się szybko zniechęcić.

Kolejną opcją dla początkujących jest zakup „używek”. których cena uzależniona jest od stanu, w jakim zostały pozostawione przez poprzedniego właściciela. Zdąża się, że napotkać można niemal nowe modele, używane tylko przez rok, a później zamienione na te, z aktualnej serii. Co ciekawe ceny spadają niekiedy nawet o połowę, a dokładając do tego, że przeważnie są stosowane przez bardzo dobrych narciarzy, to ich poziom wyeksploatowania jest bardzo niewielki. Generalnie ceny używek wahają się w granicach od 100 - 400 zł.

Zakup pierwszego sprzętu

Gdy już złapaliśmy bakcyla i zdecydujemy się trenować na poważnie, warto pomyśleć o zakupie własnego sprzętu. Zmotywuje nas to również do częstszego trenowania. Najważniejsze jest ustalenie przeznaczenia sprzętu, zarówno na obecną chwilę, jak również na przyszłość. Klasa twardości, w której wyższy numer oznacza bardziej profesjonalne przeznaczenie, określa zakres umiejętności koniecznych do dobrego wykorzystania danego modelu. Nie ma sensu kupować najdroższego sprzętu, dla osób początkujących, kiedy wiemy, że nie jesteśmy na tak dobrym poziomie przygotowania sportowego.
Obecnie w sklepach spotyka się już tylko, albo prawie tylko narty carvingowe lub półcarvingowe, większość wyposażona już jest w wiązania narciarskie. Natomiast wszystkie przeznaczone są do jazdy w dowolnym stylu, co przyczynia się do dużej uniwersalności sprzętu. Spotkać się można z określeniem tego typu modeli, jako narty slalomowe, przeznaczone do jazdy w bardzo różnych warunkach na stoku. Różnica w wielkości wytaliowania narty określa wielkość promienia skrętu danego modelu, co jest niezmiernie istotne przy bardzo krętych trasach narciarskich. Przedziały cenowe wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Najbardziej wprawieni w szusowanie nie tylko po wyznaczonych szlakach, muszą poświęcić na zakupy zdecydowanie większe środki, niż początkujący. Ceny w zależności od modelu i ewentualnych koncesji FIS, dzięki czemu można brać udział w profesjonalnych wyścigach. Takie modele przeważnie nie posiadają w zestawie wiązań. Te są dobierane indywidualne, w zależności od przeznaczenia (około 1000 zł).

Mamy wybrany sprzęt. Czas na wybór stacji narciarskiej

Wybór stacji narciarskich w naszym regionie jest bardzo duży. Należy zwrócić uwagę na udogodnienia, jakie oferuje dana stacja. Na przykład zaledwie godzinę drogi od Tarnowa znajduje się Stacja Narciarska Laskowa-Kamionna, która ma w swojej bogatej ofercie między innymi takie atrakcje jak:

  • 3 wyciągi orczykowe,
  • czteroosobowy wyciąg krzesełkowy (łączna przepustowość wyciągów - 3750 osób/h),
  • trasy dla początkujących i zaawansowanych,
  • idealne warunki narciarskie,
  • serwis narciarski,
  • wypożyczalnię nart i snowboardów,
  • sklepy z akcesoriami dla narciarzy,
  • szkołę narciarską,
  • restaurację, bar, griil-bar oraz gazdówkę na Górze Kamionna

Podsumowując, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z nartami, czy snowboardem postawmy na zdrowy rozsądek i bezpieczeństwo. Bardziej zaawansowani narciarze mogą testować, coraz to nowsze modele sprzętów i korzystać ze wszystkich udogodnień stacji narciarskich. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Wam miłego szusowania.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A