Otwarcie wystawy Romana Kuca „Malarstwo i małe formy plastyczne”
access_time 2017-02-09 10:45:00
W ramach cyklu Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej zapraszamy do dawnej galeria Panoramy na otwarcie wystawy Romana Kuca „Malarstwo i inne formy plastyczne”. Tym razem zaprezentowane zostanie 26 obrazów malarskich wykonanych w technice akrylu. Wśród nich krajobrazy polskie i francuskie, martwe natury (owoce: jabłka, cytryny, gruszki) – w typie malarstwa realistycznego.

Poza tym obrazy przedstawiające celebrytów, m.in. Marylę Rodowicz, Marka Kondrata, Magdę Gesler - w typie kubizmu. Dodatkowo na wystawie pokazane zostaną detale mebli, gdyż Roman Kuc przez długie lata zajmował się pracami konserwatorskimi, głównie snycerką.

O artyście

Roman Franek Kuc - urodzony w 1949 roku w Suszu (woj. warmińsko-mazurskie). Pasja tworzenia towarzyszy mu od wczesnych lat dzieciństwa, kiedy to poznaje różne techniki malarskie, rzeźbiarskie, uczy się metaloplastyki i snycerstwa. Ukończenie Liceum Plastycznego im. A. Kenara w Zakopanem utwierdza go w przekonaniu, że twórczość artystyczna jest dla niego tym co chce robić w swoim życiu. W dorosłym życiu realizuje się w różnych dziedzinach sztuki: rzeźbie, malarstwie i snycerstwie. Przez okres 15 lat pracuje w PKZ w Warszawie, przy renowacji zabytków. Jego prace snycerskie znajdują się na Zamku Królewskim, Wilanowie i Łazienkach, oraz wielu innych miejscach. Kolejnych kilkanaście lat mieszka i pracuje twórczo w Paryżu. Organizuje wystawy indywidualne i uczestniczy w zbiorowych, podczas których zdobywa nagrody i wyróżnienia. W następnych latach wraca do Polski i w pobliżu Tarnowa zakłada pracownię mebli artystycznych. Dodatkowo zajmuje się pracami konserwatorskimi, m.in. w kościele w Szczucinie i synagodze w Dąbrowie Tarnowskiej. Ostatecznie malarstwo staje się jego ulubioną formą wypowiedzi. Obrazy maluje cyklami po kilkadziesiąt sztuk, szukając w malarstwie coraz to nowych tematów i udoskonalając swój warsztat. Tematy z którymi do tej pory się zmierzył to: konie, pejzaże, abstrakcje, portrety, architektura, martwa natura, kwiaty. Nowe cykle, które powstają obecnie to: celebryci i sceny z życia codziennego. Jego malarstwo prezentuje różne kierunki, są wśród nich obrazy realistyczne, z pogranicza hiperrealizmu i zbliżone do kubizmu. Znajdują się wielu kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji, Danii, Szwecji, Włoszech, Hiszpanii, Austrii, Hong-Kongu, Japonii, Argentynie, Brazylii USA i Kanadzie.

Miejsce: Siedziba, Rynek 3

Wernisaż: 10 lutego, godz. 18.00

Wystawa czasowa, czynna do 12.03.2017

Kurator wystawy: Bożena Szczupak

Organizator wystawy: Muzeum Okręgowe w Tarnowie - instytucja kultury Województwa Małopolskiego

Partnerzy: Miasto Tarnów

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A