Miasto dostanie miliony na rewitalizację Parku Strzeleckiego
access_time 2017-02-28 07:10:00
Tarnów otrzyma blisko pięć milionów złotych unijnego dofinansowania na rewitalizację Parku Strzeleckiego. W ramach projektu parkowa zieleń zostanie uporządkowana, alejki - zmodernizowane i przebudowane, a Mauzoleum Bema, brama wejściowa, fontanna, staw i ogrodzenie – gruntownie wyremontowane - informuje magistrat.

Spore zmiany czekają parkową roślinność, która – na skutek chaotycznego i niekontrolowanego wzrostu – sprawiła, że Park Strzelecki całkowicie zatracił swój pierwotny charakter. W celu jego przywrócenia wycięte zostaną samosiejki drzew i krzewów, które nie przedstawiają żadnej wartości estetycznej i materialnej. W zamian w parku nasadzonych zostanie blisko 1100 krzewów, 80 drzew liściastych i około 30 drzew iglastych.

Planowane jest też nasadzenie około 150 tysięcy bylin,  które spowodują, że park od wiosny do jesieni będzie barwny i pachnący. W miejscu dawnej strzelnicy powstanie też Sensoryczny Ogród Sztuk – skomponowany tak, aby rosnące w nim rośliny oddziaływały nie tylko na zmysł wzroku odwiedzających park, ale też na zmysły dotyku, smaku i węchu. Wszystkie rośliny, które pojawią się w parku, wraz z tymi już obecnymi, zostaną dobrane tak, aby park był atrakcyjny wizualnie przez cały rok. Drzewostan zostanie poddany gruntownej pielęgnacji, a najbardziej godne uwagi egzemplarze – odsłonięta, tak, aby można było w pełni docenić ich urodę.

Rewaloryzacja obejmie bramę wejściową do parku, fontannę, Mauzoleum Bema, staw, który zostanie wyposażony w filtry oraz  wszystkie parkowe alejki. Zostaną one rozebrane, a potem – wyłożone na nowo, tak, aby miały jednakową nawierzchnię. Całość prac w Parku Strzeleckim – zabytkowym, leżącym w centrum miasta i liczącym ponad 8 hektarów powierzchni - ma kosztować ponad 9 milionów złotych. 4,9 miliona zostało Tarnowowi przyznane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Prace mogą potrwać od dwóch do trzech lat.

Komentarze...