Nie wypalaj traw, grożą za to surowe kary!
access_time 2017-03-20 07:13:00
Jak obliczyli urzędnicy magistratu, w ubiegłym roku odnotowano ponad 120 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych na terenie miasta i powiatu tarnowskiego. O niewypalanie traw, zwłaszcza w okresie wiosennym, apeluje straż pożarna. Do tego typu zdarzeń dochodzi najczęściej właśnie wczesną wiosną.

Wypalanie traw jest jednym z przykładów niszczenia zieleni oraz organizmów w niej żyjących. Takie działanie obniża wartość plonów, niszczy warstwę próchnicy i powoduje erozję gleb. W płomieniach ginie niezliczona liczba zwierząt od drobnych bezkręgowców (dżdżownice, pająki, wije, owady) po wiele gatunków kręgowców (żaby, ropuchy, jaszczurki, krety, jeże, zające), a także liczne gatunki ptaków, ponieważ niszczy ich miejsca lęgowe.

Pamiętajmy, że szczególnie po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h. Pomaga w tym także wiatr. W przypadku jego dużej prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia.

Wypalanie traw jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny nawet do pięciu tysięcy złotych lub pozbawienia wolności do roku do 10 lat.

Komentarze...