Jakie zmiany w tegorocznym Budżecie Obywatelskim Tarnowa?
access_time 2017-03-29 07:11:00
Określenie górnej granicy kosztów zgłaszanych projektów, możliwość umieszczania ich krótkich opisów na specjalnie utworzonej w tym celu stronie internetowej, techniczna pomoc w głosowaniu w zakresie jeszcze szerszym, niż rok temu – to postulaty mieszkańców, uwzględnione przez prezydenta Tarnowa, Romana Ciepielę, w nowym regulaminie Budżetu Obywatelskiego.

Kolejna istotna zmiana to przesunięcie głosowania nad projektami z września na czerwiec. Bez zmian pozostaje sposób głosowania – można będzie to zrobić tylko elektronicznie.

Przesunięcie głosowania zostało zaproponowane przez prezydenta miasta, bo jego dotychczasowy, wrześniowy termin, zbiegał się z czasem, w którym wybrane przez siebie zadania do realizacji zgłaszają Rady Osiedli. Sugestia została przyjęta, a harmonogram Budżetu Obywatelskiego - zmieniony.

Projekty będzie można zgłaszać od 31 marca do 28 kwietnia, ich weryfikacja i opiniowanie potrwają do 31 maja, a lista tych, które przejdą do głosowania, zostanie ogłoszona drugiego czerwca. Autorzy projektów będą mieli czas na ich promowanie od 2 do 18 czerwca, głosowanie ruszy 19 czerwca i potrwa do 28 czerwca. Ogłoszenie listy projektów, wybranych przez mieszkańców do realizacji, nastąpi 30 czerwca.

Pomysłodawcy będą mogli dołączyć do projektu jego opis, który trafi na stronę urzędu, stworzoną w celu promowania inicjatyw i informowania o nich.

W tegorocznej, szóstej edycji Budżetu Obywatelskiego, tarnowianie będą mieli do dyspozycji dwa miliony złotych. W regulaminie określony został przedział wydatków, w jakich musi mieścić się projekt. Dolna granica kosztów, koniecznych do realizacji pojedynczego projektu wynosi 100 tysięcy złotych, a górna – 500 tysięcy.

Kolejną nowością w regulaminie jest udogodnienie, adresowane do uprawnionych do głosowania mieszkańców, którzy z racji wieku lub stanu zdrowia nie mogą zagłosować elektronicznie. Urząd Miasta Tarnowa zapewni im możliwość głosowania bezpośrednio w miejscu ich przebywania w mieście, po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby do Kancelarii Rady Miejskiej UMT. Głosować będzie można tylko przez internet.

W regulaminie Budżetu Obywatelskiego 2018 utrzymany został również wymóg zebrania przez pomysłodawców co najmniej stu podpisów mieszkańców pod zgłaszanymi projektami. Regulamin mówi też, że pracownicy Urzędu Miasta Tarnowa zapewnią mieszkańcom merytoryczną pomoc przy przygotowywaniu i zgłaszaniu projektów.

Więcej informacji oraz dokumenty do pobrania TUTAJ.

Komentarze...