"Stary" szpital będzie mieć nową stację dializ
access_time 2017-04-03 06:49:00
Stacja dializ w Specjalistycznym Szpitalu imienia Edwarda Szczeklika zostanie całkowicie przebudowana - informuje tarnowski magistrat. Prace, które ruszyły kilka dni temu, potrwają do połowy sierpnia. - „Remont” to za małe słowo. Stacja właściwie powstanie na nowo, ograniczają nas tylko ściany zewnętrzne - podkreśla dyrektor szpitala, Marcin Kuta. Zmieniony zostanie rozkład pomieszczeń, wymienione będą wszystkie instalacje. Stacja zostanie też wyposażona w nowy sprzęt, nowe łóżka i nowe meble.

Ze stacji dializ w miejskim szpitalu korzysta około 35-40 pacjentów z Tarnowa i regionu tarnowskiego. Pacjenci z niewydolnością nerek są dializowani przeważnie co drugi dzień, dializa trwa od trzech do czterech godzin.

- Spędzają tutaj dużą część życia, potrzebują komfortu – mówi dyrektor szpitala. Dializy wymagają skomplikowanej aparatury medycznej i specjalnie uzdatnionej wody, polegają na wyprowadzeniu krwi z organizmu i wprowadzeniu jej po oczyszczeniu na filtrach tzw. „sztucznej nerki”. Na czas przebudowy stanowiska dla dializowanych pacjentów zostały przeniesione na teren byłego bloku operacyjnego, który po zakończeniu prac w stacji dializ również zostanie gruntownie wyremontowany.

Koszty przebudowy wyniosą około miliona złotych, pieniądze będą pochodzić ze środków własnych szpitala, złożony zostanie również wniosek o dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego. Szpital miejski nazywany jest „starym szpitalem” - parter budynku, na którym mieści się stacja dializ, powstał w drugiej połowie XIX wieku, nadbudowa - w okresie międzywojennym. - Najwyższy czas na modernizację. To tak, jakby zamienić stare mieszkanie na komfortowe i nowoczesne – mówi dyrektor Kuta.

Stacja dializ w tarnowskim szpitalu miejskim działa od 1983 roku i jest pierwszą w Małopolsce, utworzoną poza Krakowem. Pierwsze dializy wykonywano na sztucznych nerkach, podarowanych między innymi przez papieża Jana Pawła II. W Małopolsce jest kilkanaście stacji dializ. Cztery – w tym ta znajdująca się w tarnowskim „starym szpitalu” - są prowadzone przez szpitale publiczne.

Fot. Archiwum szpitala

Komentarze...