BON KULTURY – kulturalne wrota Małopolski otwarte
access_time 2017-04-14 08:00:00
Już po raz szósty Województwo Małopolskie we współpracy z wojewódzkimi instytucjami kultury realizuje wyjątkową inicjatywę – BON KULTURY. W ramach projektu uczestnicy mogą korzystać z bogatej oferty zajęć kulturalnych i warsztatów edukacyjnych w różnych miejscowościach Małopolski. W tegorocznej edycji programu bierze udział 18 instytucji kultury, które proponują uczestnikom udział aż w 35 różnorodnych inicjatywach kulturalnych i edukacyjnych.

BON KULTURY to innowacyjny w skali kraju projekt realizowany przez instytucje kultury województwa małopolskiego we współpracy z Województwem Małopolskim w formie zajęć i warsztatów edukacyjnych. Celem programu jest stworzenie łatwiejszego dostępu dzieci, młodzieży i dorosłych do oferty edukacyjnej i kulturalnej, a także zwiększenie roli kultury w procesie edukacji oraz urozmaicenie i podniesienie atrakcyjności jej oferty.

Projekt powstał głównie z myślą o najmłodszych mieszkańcach Małopolski, zwłaszcza pochodzących
z małych miejscowości i rzadko mających okazję poznać i doświadczyć bogactwa kulturowego regionu. Dzięki BONOWI KULTURY mogą oni odwiedzić kilkanaście miejscowości, które w ramach projektu oferują uczestnictwo w warsztatach, spotkaniach lub zajęciach, obejrzenie spektakli i wystaw czy odbycie ścieżek edukacyjnych. Innymi słowy: umożliwiają stanie się aktywnymi odbiorcami kultury.

Jednym z głównych założeń programu jest przełamanie barier uczestnictwa w kulturze, w tym barier finansowych. BON KULTURY jednorazowo uprawnia do 75% zniżki na wydarzenia kulturalne, zaś odbiorcy uczestniczą w nich za darmo lub pokrywają niewielką – maksymalnie kilkuzłotową – część kosztów. Dla uczestników i grup z miejscowości dalej położonych przygotowano specjalną ofertę, w ramach której zostaną pokryte koszty transportu do instytucji. Jednocześnie część zajęć jest specjalnie przygotowana i skierowana do konkretnych grup społecznych: dorosłych, osób z niepełnosprawnościami, matek z dziećmi w wieku przed przedszkolnym czy seniorów, które na co dzień napotykają utrudnienia w korzystaniu z propozycji edukacji kulturowej lub dotychczas nie znalazły dla siebie ciekawej oferty.

W tym roku do programu przyłączyło się 18 instytucji i bierze w nim udział 14 miejscowości: Kraków, Nowy Sącz, Tarnów, Zakopane, Szymbark, Łosie, Szlachtowa, Zubrzyca Górna, Dołęga, Wierzchosławice, Zalipie, Dębno, Wygiełzów, Gorlice, które oferują łącznie 35 różnorodnych propozycji edukacyjnych i kulturalnych.

Sprawdź ich listę oraz uzyskaj więcej informacji na www.bonkultury.pl.

Komentarze...