Straszny dwór w Brzesku
access_time 2017-04-25 06:00:00
Jest dużo tańca, śpiewu i żywiołowa muzyka z historią o miłości w tle. Blisko sześćdziesięcioosobowy zespół został zaangażowany w wystawienie spektaklu muzycznego „Straszny Dwór” na podstawie opery Stanisława Moniuszki. Widowisko przygotowane w Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku zostanie zaprezentowane 2 maja na scenie Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego.

Na początku nawet chyba sami pomysłodawcy nie spodziewali się, że przedsięwzięcie przybierze taki wymiar. Na liczny zespół, który od października przygotowuje się do wystawienie spektaklu składa się dwudziestu aktorów grupy wokalno-aktorskiej, szesnastu członków formacji tanecznej oraz dwudziestu muzyków Orkiestry Kameralnej pod batutą Bartosza Staniszewskiego.

To pasjonaci, których łączy zamiłowanie do teatru, piosenki i sceny. Choć przekrój wiekowy jest szeroki, od szesnastu do ponad pięćdziesięciu lat, dominują osoby młode. Nad scenicznym wymiarem przedsięwzięcia czuwają: Ewelina Stępień oraz Krzysztof Musiał, który przystosował część partii muzycznych do warunków miejscowej sceny. Zdaniem członków zespołu aktorskiego scenariusz został zaadoptowany tak, że pomimo iż od napisania utworu minęło ponad 150 lat, nadal jest bardzo interesujący.

Sztuka powstała w okresie zaborów, prócz uniwersalnych treści dotyczących uczuć, podkreśla elementy związane z etosem rodziny, szczególnie rolę honoru. Widać w niej konflikt pomiędzy naturalną chęcią prowadzenia spokojnego życia, a patriotycznym obowiązkiem służenia ojczyźnie. Widowisko charakteryzuje się oryginalną melodycznością, czerpiącą z ducha tradycyjnych polskich pieśni i tańców: mazura , poloneza czy krakowiaka. Posiada też ciekawą konstrukcję grup scenicznych.

Jak z tej konfrontacji z dziełem uważanym za najlepszą operę Moniuszki i najlepszy tego typu utwór polski XIX wieku wyjdą członkowie brzeskich grup: aktorskiej, tanecznej i muzycznej? Zainteresowane osoby mogą się przekonać uczestnicząc w scenicznej prezentacji widowiska 2 maja.

Bezpłatne wejściówki na spektakl, prezentowany o godz. 18:00 można odbierać w Miejskim Ośrodku Kultury przy Placu Targowym w pokoju 219.

Komentarze...