Zabrakło pieniędzy na chodniki. Ludzie są oburzeni!
access_time 2017-04-27 08:00:00
Trwa modernizacja drogi wojewódzkiej nr 973 na odcinku Tarnów-Żabno. Najwyraźniej jednak wcześniejsze zapewnienia o powstaniu chodnika i ścieżki rowerowej nie dojdą do skutku. Jak nie wiadomo o co chodzi, zawsze chodzi o pieniądze. Tak też było i w tym przypadku.

Mieszkańcy Łęgu Tarnowskiego, Niedomic i Ilkowic są oburzeni faktem, że pomimo tak zaawansowanego remontu drogi wojewódzkiej nie doczekają się chodników i ścieżki rowerowej.

„W pierwotnej koncepcji przebudowy drogi ujęto zarówno prace związane z pasem jezdnym, budową chodnika, ciągów pieszo- jezdnych, przepustów drogowych i związanych z tym odwodnieniem drogi. Rozwiązania ujęte w koncepcji w kładły szczególny nacisk na bezpieczeństwo pieszych w obrębie pasa drogowego.” Według Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, który jest odpowiedzialny za wykonywane prace zabrakło na ten cel pieniędzy ponieważ wycofano środki w wysokości 35 mln złotych z programu Polska Wschodnia.

Co w takim razie z bezpieczeństwem pieszych? Wygląda na to, że w związku z tym, że zabrakło nie jest ono już tak ważne, jak zapewniano wcześniej.

Co na ten temat myślą mieszkańcy?

- Po tej drodze strach jest jeździć rowerem czy też spacerować. A ludzie przecież muszą się jakoś poruszać i każdy chciałby się czuć bezpiecznie, prawda? Teraz nikt się nie czuje bezpiecznie. Gdy jedzie tir za tirem nie trzeba dużo do tragedii. Ponieważ oni w ogóle nie zawracają uwagi na pieszych czy rowerzystów! Chodnik powinien się pojawić chociażby po jednej stronie. -- komentuje oburzona mieszkanka Łegu Tarnowskiego.

- To jest jakiś totalny absurd! Po tej drodze codziennie chodzą dzieci i młodzież na przystanek autobusowy. Chodnik powinien być dla wykonawców priorytetem. Szkoda słów i nerwów. Może się jeszcze odpowiedni ludzi opamiętają! – komentuje Pan Roman z Ilkowic.

Aby wcześniejsze zapewnienia zostały zrealizowane Gmina Żabno musiałaby przeznaczyć na ten cel ok 2,5 mln złotych ze swojego budżetu.

- W przypadku dzisiejszych wydatków między innymi na oświatę stanowiłoby to zbyt duże obciążenie. – tak brzmi oficjalne stanowisko Gimny Żabno w tej sprawie.

Gmina jednak nie wycofuje się z tego pomysłu i zamierza znaleźć takie rozwiązania, aby chodniki wzdłuż drogi wojewódzkiej powstawały odcinkami.

Na odpowiedź na pytanie, kiedy to nastąpi musimy jeszcze poczekać. Będziemy się uważnie przyglądać tej sprawie i na pewno do niej wrócimy.

Jeśli chcielibyście się podzielić swoimi spostrzeżeniami zachęcamy do kontaktu pod adresem redakcja@tarnow.net.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A