Tarnowski ratownik na medal
access_time 2017-06-14 13:06:00
Tarnowianin Jakub Ochnio odebrał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy medal za ofiarność i odwagę w niesieniu pomocy ofiarom trzęsienia ziemi we Włoszech.

Grupa Ratownictwa Specjalistycznego Search and Rescue Poland, w której Ochnio pełni funkcję szefa wyszkolenia wysokościowego prowadziła działania ratowniczo-poszukiwawcze we włoskim mieście Amatrica, miejscu najbardziej dotkniętym skutkami kataklizmu w sierpniu ubiegłego roku. Grupa polskich ratowników, dołączyła do wyprawy poszukiwawczej prosto z pobytu w Alpach, mając do dyspozycji trójkę ratowników jaskiniowych/wysokościowych. W trakcie działań, przy współpracy z włoską grupą Soccorso Alpino E Speleologico, polscy ratownicy przeszukiwali gruzowisko zabezpieczając przy tym elementy konstrukcyjne na powstałym zawalisku.

Grupa Ratownictwa Specjalistycznego, do której należy Tarnowianin, to ochotnicza jednostka złożona z kilkunastu ochotników. Jej członkowie są szkoleni do prowadzenia działań ratowniczo-poszukiwawczych w jaskiniach, terenie górskim i skalistym, budynkach oraz wszelkich miejscach gdzie niezbędna jest znajomość technik dostępu linowego. Grupa współpracuje na co dzień z jednostkami takich służb jak MON czy MSWiA. Wraz z Jakubem Ochnio medale z rąk Prezydenta RP odebrali: szef wyszkolenia medycznego Zuzanna Honisz oraz doówdca grupy Mariusz Olkowski.

Komentarze...