Bp Andrzej Jeż konsekrował kościół w Kazachstanie
access_time 2017-06-28 06:48:00
Biskup tarnowski Andrzej Jeż dokonał konsekracji kościoła w Chromtau w Kazachstanie. To główny cel rozpoczętej wizyty duszpasterskiej. W pierwszym dniu wizyty biskup Jeż przewodniczył w Karagandzie uroczystościom dziękczynnym za beatyfikację ks. Władysława Bukowińskiego, pierwszego błogosławionego kościoła katolickiego obrządku łacińskiego w Kazachstanie.

Władysław Bukowiński urodził się 22 grudnia 1904 r. w Berdyczowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 czerwca 1931 roku z rąk abp. księcia Adama Sapiehy, metropolity krakowskiego.

Po kilku latach pracy duszpasterskiej w Rabce i Suchej Beskidzkiej wyjechał na Kresy i został wykładowcą w Seminarium Duchownym w Łucku. Od września 1939 r. był proboszczem katedry w Łucku. W 1940 r. został uwięziony przez NKWD. Pomagał uciekinierom i jeńcom podczas niemieckiej, a następnie radzieckiej okupacji. W latach 1945-1954 przebywał w radzieckich więzieniach i obozach pracy w Kijowie, Czelabińsku i Dżezkazganie.

W roku 1954 został zesłany do Kazachstanu, do Karagandy, z obowiązkiem podjęcia pracy stróża. Praca ta umożliwiała mu dalszą tajną pracę duszpasterską wśród zesłańców. Chrzcił, spowiadał i błogosławił małżeństwa zesłanych tam Polaków, Niemców, Rosjan, Ukraińców i przedstawicieli innych narodowości.

Dobrowolnie przyjął obywatelstwo Związku Radzieckiego, aby mógł pozostać wśród powierzonych swej opiece wiernych. Odbył wyprawy misyjne m.in. do Tadżykistanu, Ałmaty, Semipałatyńska, Aktiubińska. W 1958 r. został ponownie uwięziony na trzy lata i zesłany do łagrów na Syberii: w Czumie w obwodzie irkuckim oraz obozie dla „religiozników” w Sosnówce.

W sumie spędził w łagrach i więzieniach 13 lat, 5 miesięcy i 10 dni. Po odbyciu kary kontynuował w Karagandzie pracę duszpasterską w prywatnych domach. Pod koniec życia trzykrotnie przyjeżdżał do Polski, gdzie spotykał się m. in. z kard. Karolem Wojtyłą. Zmarł w Karagandzie 3 grudnia 1974 r. do końca prowadząc pracę duszpasterską. Jego grób znajduje się w kościele pw. św. Józefa w Karagandzie.

Biskup Andrzej Jeż podczas swojej wizyty odwiedzi księży z diecezji tarnowskiej głoszących Ewangelię w Kazachstanie. Pracuje tam duszpastersko siedmiu kapłanów diecezji tarnowskiej. Pięciu z nich jest zaangażowanych na terenie Administratury Apostolskiej w Atyrau. Administratorem jest tarnowski duchowny ks. Dariusz Buras.

MISJONARZE TARNOWSCY W KAZACHSTANIE

  • Ks. Dariusz Buras, wyśw. 1998r., wyjechał do Kazachstanu w VII 2002 r. Powrócił w VI 2007 r. Dnia 16 maja 2015 mian. administratorem apostolskim w Atyrau. Przejął administraturę 28 VI 2015 r.
  • Ks. Janusz Potok, wyśw. 1997, wyjechał do Kazachstanu 11 VIII 2005 r.
  • Ks. Piotr Kluza, wyśw. 2004, wyjechał do Kazachstanu w VI 2008 r.
  • Ks. Łukasz Niemiec, wyśw. 2009, wyjechał do Kazachstanu 12 IX 2011 r.
  • Ks. Cezary Paciej, wyśw. 2009, wyjechał do Kazachstanu 12 IX 2011 r. Powrócił 16 VII 2015 r. Wyjechał na nowo 10 II 2017 r.
  • Ks. Robert Pyzik, wyśw. 2011, wyjechał do Kazachstanu 11 IX 2014 r.
  • Ks. Kamil Bachara, wyśw. 2010, wyjechał do Kazachstanu 8 X 2015 r.

W niedzielę 25 czerwca biskup Andrzej Jeż konsekrował nowy kościół w Chromtau, gdzie pracuje tarnowski misjonarz ks. Piotr Kluza.

- Cieszę się, że to już kolejny kościół, który konsekruję w różnych regionach świata. Liczba katolików w Kazachstanie jest znikoma, bo to kraj muzułmański. Rola tej świątyni będzie więc bardzo ważna. Kościół znajduje się blisko meczetu i cerkwi prawosławnej – mówi bp Jeż.

Chromtau to małe miasto, liczące 25 tysięcy mieszkańców. Są tam kopalnie odkrywkowe i głębinowe chromu. Kościół pw. św. Rodziny w Chromtau powstał dzięki tarnowskiemu misjonarzowi ks. Piotrowi Kluzie. - Wybudowano tam także zaplecze duszpasterskie i plebanię. Diecezja tarnowska sfinansowała zakup drzwi i okien przekazując na ten cel 15 tys. dolarów. Ks. Kluza zwracał się także do różnych organizacji międzynarodowych o pomoc w budowie kościoła i takie wsparcie uzyskał – dodaje ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji.

W Kazachstanie znikoma część mieszkańców należy do kościoła katolickiego. W Chromtau liczba katolików powiększa się. W niedzielnej Mszy św. uczestniczy ok. 30 osób, z okazji świąt jest ich więcej.  Budowa kościoła trwała trzy lata.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A