Otwarcie wystawy „Czerwień – gród między wschodem a zachodem”
access_time 2017-06-30 14:11:00
Prawie 1,5 tys. zabytków pochodzących z okolic X-XIV-wiecznego Czermna, „stolicy” dawnych Grodów Czerwieńskich, będzie można zobaczyć na wystawie „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem” w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, kamienica nr 3. Zostanie ona otwarta 3 lipca i potrwa do 3 września 2017 r.

Zabytki te pozyskane zostały podczas wieloletnich badań archeologicznych prowadzonych w Czermnie - miejscowości położonej w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tyszowce, nad rzeką Huczwą.

We wczesnym średniowieczu istniał tu potężny ośrodek grodowy, identyfikowany przez wielu archeologów i historyków z latopisowym Czerwieniem. Był on przedmiotem sporów pomiędzy Polską Piastów i Rusią Kijowską, kilkakrotnie przechodząc z rąk do rąk. Walki toczyli: Mieszko I, Bolesława Chrobry i książęta ruscy - Jarosław, Mścisław i Włodzimierz. Dziś na terenie wsi wznoszą się relikty ogromnego grodu z rozległym, ufortyfikowanym niegdyś podgrodziem, otoczonego pozostałościami osad oraz cmentarzyskami. Cały kompleks, zajmował olbrzymią przestrzeń, a niektóre jego części połączone były drewnianymi pomostami ciągnącymi się kilometrami przez bagna i rozlewiska.

Charakter znalezisk archeologicznych pochodzących z wieloletnich badań wykopaliskowych wskazuje na niezwykle wysoką rangę tego ośrodka.

W 2011 roku w Czermnie odkryto jeszcze dwa skarby datowane na XIII-XIV wiek, zawierające kunsztownie wykonaną biżuterię srebrną - bransolety, zausznice, pierścienie, aplikacje.

To sensacyjne odkrycie może być dowodem na to, że miejscowość stanowiła stolicę od lat poszukiwanych przez historyków średniowiecza Grodów Czerwieńskich.

Pokazywane na wystawie zabytki prezentują Czerwień jako ważny ośrodek polityczny i religijny, ale również miejsce, gdzie toczyło się życie zwykłych ludzi zajmujących się handlem, rzemiosłem czy uprawą roli. Są to m.in. elementy wyposażenia domu i narzędzia pracy ówczesnych rzemieślników, a także militaria, przedmioty związane z handlem oraz atrybutami władzy.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim i od 2012 roku jest podziwiana w całym kraju.

Współorganizatorami są: Instytut Archeologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie, Instytut Archeologii UMCS w Lublinie, Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas (GWZO) an der Universität Leipzig, Miasto Tyszowce.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A