Już dzisiaj niezwykły koncert w Ryglicach
access_time 2017-07-03 08:06:00
Niezwykły koncert pt. „Nasiono pokoju”, skomponowany dla uczczenia ofiar Auschwitz, odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 3 lipca o g. 19.00 w spichlerzu w Ryglicach. Na skrzypcach zagra Ariel Horowitz, której rodzina wywodzi się z Ryglic, na kontrabasie będzie jej towarzyszył Sebastian Zinca. 30 czerwca ten sam koncert zagrali na rampie dawnego obozu koncentracyjnego.

Projekt „Nasiono pokoju” zrodził się podczas spotkania Ariel z Evą Mozes Kor. W 1944 r. jako 10-letnia dziewczynka, została ona wraz z rodziną wywieziona do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Tam była poddawana okrutnym eksperymentom dr. Mengele. Ariel poznała ją, zwiedzając Muzeum Holocaustu w Stanach Zjednoczonych. Eva poprosiła wówczas o przygotowanie koncertu dla uczczenia ofiar Auschwitz. Jego przesłaniem stało się zdanie: „Przebaczenie jest kluczem do uzdrowienia”.

Ariel Horowitz, skrzypaczka, mająca na koncie spore sukcesy w międzynarodowych konkursach, studentka The Juilliard School w Nowym, odpowiedziała na te prośbę. Wraz z Sebastianem Zincą, utytułowanym kontrabasistą, występującym w amerykańskich orkiestrach, zaprezentują kompozycję stworzoną przez Roxanę Panufnik.

Muzyczne świadectwo życia i przebaczenia Evy Kor miało premierę 30 czerwca na obozowej rampie w Auschwitz. Ponieważ rodzina Ariel pochodzi z Ryglic, muzycy postanowili wystąpić także dla mieszkańców gminy.

- Bardzo się cieszę z tej inicjatywy. Z radością zaprosiliśmy ich do naszego zabytkowego spichlerza, by mieszkańcy naszej gminy i regionu również mogli usłyszeć to niezwykłe dzieło – mówi burmistrz Bernard Karasiewicz.

Następnie duet Ariel i Sebastiana zaprezentuje swój muzyczny program w różnych miejscach Europy. 

Komentarze...