"Superprogram" już służy studentom PWSZ w Tarnowie
access_time 2017-07-06 06:35:00
Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie korzystają już z nowatorskiego programu Cambridge Engineering Selector Edu Pack. Tarnowska uczelnia jest jedyną wyższą szkołą zawodową w Polsce, w której studenci mają do niego dostęp. Cambridge Engineering Selector to program służący do nauki projektowania materiałów inżynierskich. Zajęcia z jego wykorzystaniem odbywają się w ramach specjalnie stworzonego laboratorium komputerowego projektowania materiałów.

Korzystając z programu można uzyskać komplet informacji o właściwościach mechanicznych, optycznych, cieplnych, czy elektrycznych dla każdego materiału. Dodatkowo podawane są informacje o odpornościach na szkodliwe czynniki środowiskowe, typowe zastosowaniach, o przydatności metod obróbki i przetwarzania.

- Co ważne, jest on nie tylko niezwykle przydatny, ale i przyjazny w obsłudze. Studenci będą mieć z niego wielki pożytek – cieszy się dr inż. Wiesław Juda z Instytutu Politechnicznego, który zajmuje się na co dzień inżynierią materiałową.

Jak przekonują naukowcy z PWSZ, dzięki programowi dostępne dla studentów są też dane specyficzne dla danej rodziny materiałów. To jednak nie wszystko. Do porównania materiałów pod względem ich wpływu na środowisko naturalne, dostępne są informacje o zużyciu wody i energii oraz emisji CO2 podczas wytwarzania i obróbki materiału typowymi dla niego metodami.

Dla projektowania inżynierskiego ważne są informacje służące ocenie ekologicznej cyklu życia produktu. Z bazy danych CES EDU Pack można uzyskać informacje o recyklingu i możliwościach ponownego użycia materiału, typowym procencie materiału pochodzącego z recyklingu itd.

Narzędzia zawarte w pakiecie CES Edu Pack ułatwiają racjonalny dobór materiału (łatwe uwzględnianie wielu czynników doboru, wraz z gradacją ich ważności) oraz projektowanie nowych materiałów (pomoc w doborze kryteriów projektowych i kontroli ich realizacji).

O zakup programu naukowcy z PWSZ starali się od kilku lat. Cambridge Engineering Selector nie jest bowiem tani. Ostatecznie do Tarnowa trafiła wersja warta ok. 50 tys. zł. Korzystać z niej będą m.in. studenci nowej specjalności, którą w tym roku uruchamia tarnowska uczelnia – inżynierii materiałów budowlanych z elementami wzornictwa przemysłowego.

Pierwsza tura naboru na studia w PWSZ trwać będzie do 21 lipca, druga (w zależności od wolnych miejsc) planowana jest od 1 do 15 września.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A