Pomysł na wakacyjny wyjazd – polska Prowansja
access_time 2017-07-09 12:35:00
Nie potrzeba przebyć tysięcy kilometrów żeby poczuć się niczym na polach Prowansji – wystarczy godzinna podróż samochodem z Tarnowa do….Ostrowa w gminie Proszowice, pełnego malowniczych pól lawendy.

Miejsce to nie bez przyczyny zostało właśnie wybrane najpiękniejszą i najbardziej urokliwą wsią w Małopolsce, która za sprawą pokrywających ją lawendowych pól przyciąga każdego lata prawdziwe rzesze turystów. Ostrów w pokonanym polu pozostawił o wiele bardziej znane wsie jak Zalipie czy Siedlce. Wyprawa do Ostrowa to ciekawy pomysł na wakacyjny wyjazd zwłaszcza dla tych, którzy poszukują urokliwego pleneru zdjęciowego.

Ostrów stał się „polską Prowansją” dzięki niezwykłej pracy i poświęceniu małżeństwa Państwa Olendrów z podkrakowskiej miejscowości, które wspólnymi siłami stworzyło niezwykłe lawendowe królestwo . Od roku 2011, w którym posadzono pierwsze krzewy, ostrowski ogród rozrósł się do ponad 60 arów, które każdego lata przypominają kwitnący fioletowy dywan. W miejscu tym rosną dwie odmiany lawendy posadzone na polu w kształt trójkątów, przez których środek prowadzą kręte, wijące się ścieżki. Całość wygląda niezwykle efektownie i wzbudza coraz większe zainteresowanie turystów, którzy przybywają do Ostrowa tylko po to, by choć na moment znaleźć się wśród lawendowego pola, czy umówić się z właścicielami na udostępnienie ogrodu do sesji zdjęciowej.

Kwiaty z ostrowskiego ogrodu trafiają do licznych kwiaciarni oraz do florystów, wytwarzających z nich kwiatowe kompozycje. Część z lawendowych zbiorów jest suszona i używana do wyrobu m.in. woreczków zapachowych czy do celów kulinarnych. Z lawendy wytwarza się ponadto soki, maści oraz tłoczy olejek lawendowy.

W ogrodzie Państwa Olendrów w podkrakowskim Ostrowie pojawiają się nowożeńcy, rodziny z dziećmi, zawodowi i amatorscy miłośnicy fotografii, a nawet opiekunowie czworonogów ze swymi podopiecznymi. Wieść o tym miejscu roznosi się lotem błyskawicy dzięki fanpage’owi „Ogród pełen lawendy”, który prowadzi córka Pańswa Olendrów. W efekcie to urokliwe i inspirujące miejsce stało się w krótkim czasie ciekawą i wartą poznania atrakcją Małopolski.

Komentarze...