4 na 10 osób zdaje na "prawko" za pierwszym razem
access_time 2017-07-12 06:50:00
7 351 egzaminów teoretycznych oraz 12 019 praktycznych na wszystkie kategorie prawa jazdy przeprowadzili w pierwszym półroczu tego roku egzaminatorzy Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie.

Tradycyjnie, najwięcej zdających ubiegało się o prawo jazdy kategorii B –przez sześć miesięcy przeprowadzono 6 223 egzaminy teoretyczne oraz 10 256 egzaminów praktycznych. 60,61 procent zdających pozytywnie zaliczyło egzamin teoretyczny, a egzamin praktyczny za pierwszym podejściem zdało 40,39 procent.

- Te wyniki są minimalnie lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – mówi Tadeusz Michałek, egzaminator nadzorujący Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie.

Wysoki poziom umiejętności prezentowali kandydaci na kierowców kategorii C (ciężarowe), C+E (ciężarowe z przyczepą) oraz D (autobus). Za pierwszym podejściem egzaminy praktyczne pozytywnie zaliczyło 64 procent zdających na kategorię C, ponad 63 procent chcących uzyskać kategorię C+E oraz ponad 79 procent ubiegających się o prawo jazdy kategorii D.

Bardzo dobre wyniki egzaminów praktycznych uzyskali kandydaci ubiegający się o uprawnienia do kierowania motocyklami – ponad 50 procent egzaminowanych na kategorię AM, A2, A zaliczyło egzamin za pierwszym razem. W przypadku kategorii A1 – 45,45 proc. uzyskało uprawnienia po pierwszym egzaminie.

- W pierwszym półroczu tego roku przeprowadziliśmy około 10 procent mniej egzaminów niż w początkowych sześciu miesiącach ubiegłego roku – mówi Jarosław Sady, dyr. MORD w Tarnowie. – Spodziewam się jednak, że w drugim półroczu i na początku przyszłego roku liczba ta znacząco wzrośnie. Za rok wejdą w życie zmiany ustawy o kierujących pojazdami. To oznacza, że zmieni się proces egzaminowania i uzyskiwania praw jazdy. Z doświadczenia wiadomo, że osoby, które spełniają warunki, będą chciały zdobyć uprawnienia według dotychczas obowiązujących zasad. Jesteśmy przygotowani na wzrost liczby egzaminów. Jeśli jednak ktoś podjął już decyzję o tym, że chce uzyskać prawo jazdy i może rozpocząć szkolenie, dobrze by zrobił to jak najwcześniej.

Komentarze...