Małopolska ZA – szczepi dzieci
access_time 2017-07-24 16:55:00
Ponad 5 tys. bezpłatnych szczepionek przeciw pneumokokom czeka na maluchy z Małopolski dzięki programowi profilaktycznemu województwa małopolskiego. W tym roku samorząd przeznaczył na ten cel aż 900 tys. zł. Program realizowany przez Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie potrwa do końca grudnia.

ZA szczepieniami
Zakażenie bakterią pneumokoka jest przyczyną wielu groźnych chorób, w szczególności u dzieci. Co gorsze, pneumokoki mają dużą zdolność przełamywania naturalnych barier odpornościowych człowieka i w finale bardzo często doprowadzają do stanów zagrożenia życia. Aby lepiej chronić zdrowie i życie najmłodszych mieszkańców województwa, Małopolska już po raz czwarty realizuje program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom, z których do końca grudnia będą mogły skorzystać maluchy do 3 roku życia.

- Zdrowie Małopolan – szczególnie tych najmłodszych to przedmiot naszej największej troski i uwagi. Realizowany przez Małopolskę program szczepienia przeciwko pneumokokom, wypełnia lukę w systemie świadczeń zdrowotnych i pozwala zaszczepić maluchy także tym rodzinom, których nie stać na drogie szczepionki dodatkowe. Dlatego ogromnie cieszy nas fakt, że do współpracy przy programie dołącza coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego – mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.

ZA działaniami
W ramach programu, szpital zorganizuje kampanię informacyjno-edukacyjną m.in. w kinach, radiu i internecie. Przeprowadzi również szczepienia dla dzieci w żłobkach, klubach dziecięcych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych i rodzinnych domach dziecka. Dodatkowo, dzięki współpracy województwa małopolskiego z jednostkami samorządu terytorialnego, przeprowadzona zostanie akcja bezpłatnych szczepień przeciwko zakażeniom pneumokokowym dla dzieci zameldowanych na terenie 8 powiatów*

Warto przypomnieć, że za sprawą rozporządzenia Ministra Zdrowia z listopada ubiegłego roku, szczepienia przeciwko zakażeniom pneumokokowym stały się obowiązkowe (bezpłatne). Dotyczy to jednak dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku, oznacza to, że dla dzieci, które urodziły się wcześniej, szczepienia pozostają płatne. Dzięki programowi profilaktycznemu Małopolski, wspomniana grupa dzieci będzie mogła z nich skorzystać za darmo.

Autorem i koordynatorem programu jest dr n. med. Hanna Czajka, uznany ekspert w dziedzinie szczepień ochronnych. Program realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Więcej informacji na temat szczepień oraz kampanii znajdą Państwo na stronie:
www.profilaktykawmalopolsce.pl

SAMORZĄDY REALIZUJĄCE PROGRAM PROFILAKTYKI PNEUMOKOKOWEJ
• miasto Kraków
• miasto Nowy Sącz
• miasto Tarnów
• powiat brzeski
• powiat limanowski
• powiat proszowicki
• powiat tarnowski
• powiat wielicki

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A