Młodzież z Ukrainy odpoczywała w Tarnowie
access_time 2017-07-27 07:06:00
Przedstawiciele Tarnowskiej Fundacji Dobrosąsiedzkiej Współpracy oraz zaproszeni goście, podsumowali projekt pt.: „Aktywna promocja historii, kultury i języka polskiego dla młodzieży polonijnej z Ukrainy” dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.

Blisko 50 młodych osób, dziewcząt i chłopców do osiemnastego roku życia, mających polskie korzenie, spędziło dwa tygodnie w Tarnowie: od 9 do 22 lipca 2017 roku. W tym czasie wyruszyli na wędrówkę szlakiem polskiej historii, którą niejednokrotnie znają tylko z literatury i opowiadań, przekazywanych młodszym pokoleniom, w rodzinach polskiego pochodzenia, w których nadal żywy jest patriotyzm.

W czasie pobytu w Polsce, uczestnicy projektu mieli możliwość doskonalenia języka polskiego i nauki języka angielskiego. Prowadzone były zajęcia plastyczne, zrealizowano zajęcia sportowe, które służyły zwiększeniu aktywności fizycznej, poprawie stanu zdrowia oraz wszechstronnemu rozwojowi osobowości uczestników projektu. Młodzież regularnie chodziła na basen, była także na torze kartingowym. Przeprowadzony został Dzień Sportu, podczas którego odbył się turniej strzelecki z broni długiej, zawody rzutu do celu, turniej tenisa stołowego oraz szereg innych konkurencji. Prowadzone warsztaty oraz program socjoterapeutyczny wspierały szeroko pojętą profilaktykę oraz wzbogaciły wiedzę w zakresie przeciwdziałania przemocy. W ramach edukacji młodzież przeszła ciekawymi szlakami historycznymi związanymi z dziejami Tarnowa, historycznymi postaciami, poznała uroki regionu Małopolski oraz dziedzictwo narodowe, zwiedziła Sandomierz, Kraków, Kopalnię Soli w Bochni i Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach. Ponadprogramowo udało się zwiedzić Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie (w tym Muzeum Misyjne oo. Redemptorystów i ruchomą szopkę). Przeprowadzono ewaluację projektu oraz wspólnie przygotowywano folder promujący projekt, który

W trakcie kolonii, młodzież wystąpiła 3 razy przed polską publicznością: w Domu Pomocy Społecznej w Tarnowie, w Domu Dziecka w Rzuchowej oraz w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie – na podsumowanie projektu. Koncerty te wspierały aktywne formy integracji społecznej, promowały kulturę ukraińską.

Podczas uroczystego zakończenia letniego wypoczynku, dzieci i młodzież z Ukrainy otrzymała certyfikaty i upominki za udział w projekcie. Podsumowano również przeprowadzone konkursy, najlepszym - dyplomy oraz nagrody wręczał sam Stanisław Jędrzejczyk - Król Kurkowego Towarzystwa Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Tarnowie. Młodzież ze Wschodu przez aktywnie spędzony czas, miała szansę poszerzać swoje horyzonty i wiedzę poznając tradycję i kulturę swoich przodków.

Fot. Maria Dudek

Komentarze...