Uroczystości rocznicowe 1 Sierpnia
access_time 2017-07-31 16:55:00
Msza święta w Kościele księży Filipinów 1 sierpnia zainauguruje obchody upamiętniające 73. rocznicę Akcji "Burza" i wybuchu Powstania Warszawskiego. Nabożeństwo w intencji Ojczyzny oraz poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej rozpocznie się o godzinie 17:00, a następnie odbędą się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ponadto, dla upamiętnienia rocznicy powstania o tej samej godzinie w całym mieście zawyją syreny alarmowe.

Przypomnijmy, że „Akcja Burza” to kampania wojskowa zorganizowana i podjęta przez oddziały zbrojne Armii Krajowej przeciw wojskom niemieckim, w końcowej fazie okupacji niemieckiej, bezpośrednio przed wkroczeniem wojsk radzieckich, prowadzona na terenach II Rzeczypospolitej. 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, które było największą akcją militarną podziemia polskiego w ramach akcji „Burza”. Trwało 63 dni. W akcji „Burza” na ziemi tarnowskiej został zmobilizowany do działań bojowo - dywersyjny 16 Pułk Piechoty Ziemi Tarnowskiej  AK I Batalion „Barbara” pod dowództwem kpt. dypl. Eugeniusza Borowskiego ps. „Leliwa”.

Dodatkowo dla uczczenia 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w tym roku po raz kolejny organizowane jest „Powstanie Pokoleń”, czyli śpiewanie patriotyczne. Wspólne, wielopokoleniowe śpiewanie piosenek z Powstania Warszawskiego rozpocznie się o godzinie 17:00 pod Pałacykiem Strzeleckim.

W 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17:00 na terenie Tarnowa zostaną włączone syreny alarmowe. Syreny zawyją przez jedną minutę.

Komentarze...