Festiwal EMANACJE – tydzień IX [PROGRAM]
access_time 2017-08-22 12:00:00
To już przedostatni weekend z Festiwalem EMANACJE! W dniach 25-27 sierpnia zapraszamy na 6 zróżnicowanych koncertów, podczas których – zgodnie z ideą tegorocznego festiwalu – zaprezentują się czołowi artyści młodego pokolenia i zdobywcy konkursowych laurów z Polski oraz goście z Turcji i Słowacji!

W Nowym Sączu i w Szymbarku zaprezentuje się Duo Accosphere, czyli Alena Budzňáková i Grzegorz Palus. To akordeonowe duo wykona wirtuozowski repertuar, w którym znajdą się transkrypcje na 2 akordeony m.in. Koncertu klawesynowego J.S. Bacha, czy Suity z baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego! Muzycy, związani z krakowską Akademią Muzyczną, doskonalili swoje umiejętności także na uczelniach w Niemczech, Danii i Austrii. Laureaci licznych konkursów, koncertują zarówno jako soliści jak i kameraliści, dokonują nagrań płytowych i radiowych, regularnie włączają tez do swojego repertuaru współczesne kompozycje akordeonowe, niejednokrotnie dokonując ich prawykonań.

Koncerty w Lusławicach (26.08) oraz w Krakowie i Zakopanem (26 i 27.08) będą okazją do zapoznania się z najbardziej obiecującymi reprezentantami najmłodszego pokolenia polskich instrumentalistów. Wojciech Niedziółka (skrzypce, 14 lat), Hanna Pozorska (skrzypce, 13 lat) i Krzysztof Michalski (wiolonczela, 14 lat) to zdobywcy laurów wielu ogólnopolskich i zagranicznych konkursów i wielkie nadzieje polskiej instrumentalistyki. Cała trójka związana jest z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego – gdzie w latach 2015-2016 uczestniczyli w mistrzowskich warsztatach Lusławickiej Orkiestry Talentów.

Recitali Hanny Pozorskiej i Krzysztofa Michalskiego wysłuchamy podczas koncertów w Krakowie, w Centrum Kultury Żydowskiej oraz w Muzeum Karola Szymanowskiego w zakopiańskiej Willi Atma. Młodym wirtuozom, na fortepianie towarzyszyć będą Andrzej Siarkiewicz i Grzegorz Mania.

W Lusławicach, w sobotę 26 sierpnia usłyszymy nie tylko młodego Wojciecha Niedziółkę – na scenie Centrum wystąpi orkiestra kameralna Slovak Sinfonietta pod dyrekcją Pawła Przytockiego! Slovak Sinfonietta to czołowa orkiestra kameralna Europy Środkowo-Wschodniej, regularnie koncertująca w najlepszych salach koncertowych Europy a także w obu Amerykach, Azji i Afryce! Zza pulpitu dyrygenckiego koncert poprowadzi maestro Paweł Przytocki – znany ze współpracy z m.in. Teatrem Wielkim – Operą Narodową, czy filharmoniami w Gdańsku, Łodzi i Krakowie. W programie wieczoru Divertimento F-dur i Symfonia D-dur W.A Mozarta oraz Koncert skrzypcowy e-moll Felixa Mendelssohna – gdzie w roli solisty usłyszymy 14-letniego Wojciecha Niedziółkę.

Dziewiąty tydzień festiwalu EMANACJE zakończy koncert w wykonaniu znakomitych gości z Turcji – na zamku w Nowym Wiśniczu wystąpi laureat X Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego – Dorukhan Doruk oraz pianistka Gurlu Ensari! Artyści należą do czołówki muzyków młodego pokolenia w Turcji a o ich sporych osiągnięciach mogą świadczyć nagrody prestiżowych konkursów, występy na najważniejszych europejskich festiwalach (m.in. Verbier Festival, czy Schleswig-Holstein Festival) a także nazwiska uznanych artystów z którymi współpracowali, wśród których znajdują się np. Gautier Capuçon,  czy Ilya Gringolts. W Nowym Wiśniczu wysłuchamy trzech sonat na wiolonczelę i fortepian, autorstwa L. van Beethovena, C. Debussy’ego oraz D. Szostakowicza.

Szczegółowe informacje i rezerwacja bezpłatnych biletów – www.emanacje.pl

Piątek, 25 sierpnia, 19:00

Nowy Sącz

MCK Sokół, Sala im. Romana Sichrawy

Sobota, 26 sierpnia, 18:00

Szymbark

Kasztel / Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Sobota, 26 sierpnia, 19:00

Lusławice

Sala koncertowa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Slovak Sinfonietta

Paweł Przytocki – dyrygent

Wojciech Niedziółka – skrzypce

Sobota, 26 sierpnia, 19:00

Kraków

Centrum Kultury Żydowskiej

Niedziela, 27 sierpnia, 18:00

Zakopane

Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma / Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

Hanna Pozorska – skrzypce

Andrzej Siarkiewicz – fortepian

Krzysztof Michalski – wiolonczela

Grzegorz Mania – fortepian

Komentarze...