Zdrowsze powietrze dla najmłodszych
access_time 2017-08-28 06:15:00
Kolejna inicjatywa dotycząca poprawy jakości powietrza na Pogórzu. Tym razem chodzi o atmosferę, którą oddychają dzieci. W Tuchowie jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w sezonie grzewczym zdarza się bowiem, że powietrze przekracza dopuszczalne normy także w pomieszczeniach. Zakup oczyszczaczy powietrza do wszystkich szkół, przedszkoli i żłobków zakłada akcja realizowana przez Koalicję dla czystego powietrza, której członkiem jest Centrum Zdrowia Tuchów.

Projekt „Zdrowy uczeń w czystym powietrzu!” zainicjowała grupa Powietrze Tuchów – Stowarzyszenie Eko Aura Małopolska. - Dotychczas przy pomocy partnerów akcji pozyskano osiem oczyszczaczy powietrza. Potrzeba jeszcze co najmniej dwunastu takich urządzeń. Dlatego ruszamy z akcją crowdfundingową – tłumaczy Sławomir Mikos ze Stowarzyszenia.

- Lato szybko przeminie, dni będą coraz zimniejsze. Ruszy sezon grzewczy a nieumiejętne palenie w piecach, spalanie śmieci i węgla złej jakości spowoduje, że pojawią się ogromne ilości dławiącego dymu, a w rezultacie smogu. Chcemy zabezpieczyć przed nim chociaż nasze dzieci – dodaje członek grupy.

Przypomnijmy, że jednym z działań realizowanych w ramach koalicji przez Centrum Zdrowia Tuchów jest program badań spirometrycznych. Mieszkańcy Tuchowa i osoby często przebywające w mieście mogą bezpłatnie w przychodni CZT wykonać badanie służące diagnozowaniu zmian w płucach i oskrzelach.

Takie badania były realizowane także podczas imprez plenerowych – festiwalu zdrowia 3Maj się zdrów oraz podczas Zdrowego powitania wiosny, czyli cyklu badań profilaktycznych w jednym z domów handlowych. W sumie w ramach tych działań od podpisania Koalicji na rzecz czystego powietrza przebadanych zostało ponad 70 osób.

Warto dodać, że kiedy wyniki są niepokojące pacjenci - po skorzystaniu z porady lekarskiej i uzyskaniu skierowania – wykonują dalsze badania diagnostyczne.

Komentarze...