Kwalifikacja olimpijska dla Oli Kałuckiej
access_time 2017-09-22 16:46:00
Tegoroczny wrzesień z pewnością na długo zapamięta Aleksandra Kałucka. Juniorka Klubu Uczelnianego AZS PWSZ w Tarnowie nie tylko zdobyła tytuł mistrzyni świata juniorów we wspinaczce na czas, ale wywalczyła również kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, które odbędą się w Buenos Aires w 2018 roku!

Ola zajęła 13. miejsce w rozegranych po raz pierwszy w formacie olimpijskim finałach Mistrzostw Świata Juniorów. To ostatnie miejsce dające kwalifikację do Igrzysk.

Tak zwany format olimpijski to nowa konkurencja (zwana również trójbojem) we wspinaczce sportowej. Powstała w związku z ideą włączenia sportu wspinaczkowego do programu Igrzysk Olimpijskich. Zawodnicy walczą w trzech konkurencjach: boulderingu, prowadzeniu i czasówkach.

Jako pierwsi rywalizację w formule olimpijskiej testowali juniorzy na odbywających się w Innsbrucku Mistrzostwach Świata. Zawody te były dla juniorów z Europy jedyną szansą na wywalczenie kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, które już za rok odbędą się w Buenos Aires. już za rok. Aleksandra Kałucka jest jedyną polską zawodniczką, która pojedzie na zawody do Argentyny!

Bardzo znaczący jest fakt, że tarnowianka, która kilka dni temu zdobyła tytuł mistrzyni świata juniorów we wspinaczce na czas, wywalczyła olimpijską kwalifikację z trzynastego miejsca, ostatniego premiowanego awansem. To pokazuje jak trudna i wymagająca jest rywalizacją w formacie trójboju. Ola w swojej koronnej konkurencji, czasówkach, zajęła 3. pozycję. W boulderingu zaliczyła 1 top i dwa bonusy, co dało jej 18. lokatę. W konkurencji prowadzenie była 17. Łącznie zawodniczka AZS PWSZ Tarnów wywalczyła 918 punktów i trzynastą, bardzo szczęśliwą, pozycję. Zwyciężyła Sandra Lettner z Austrii, która pokonała faworytki z Ameryki: Ashimę Shiraishi oraz Brooke Raboutou.

Wśród chłopców zwyciężył Francuz Sam Avezou. Tuż za nim uplasował się Włoch Filip Schenk, a trzeci był Bułgar Petar Iwanow.