Tarnowski PUK stawia na kompost
access_time 2017-10-03 11:30:00
Na kompostowni w PUK testowano specjalne sito. – Przy planowanej na najbliższy rok modernizacji kompostowni, zamierzamy kupić podobne urządzenie. To już absolutna konieczność – mówi Tomasz Gut, prezes PUK.

Od trzech lat, w związku z nowymi rozporządzeniami dotyczącymi gospodarki odpadami, na kompostownię trafia coraz więcej pełnowartościowych odpadów zielonych. Pełnowartościowych – oznacza, że nadających się do przerobu na kompost wysokiej jakości, służący do nawożenia gleb pod uprawy rolne, przemysłowe lub do rekultywacji gleb zdegradowanych. – Nazwa handlowa naszego kompostu to Fertilo. Mamy opinie instytutów naukowych potwierdzające jego wysoką jakość i pozwolenie Ministra Rolnictwa dopuszczające kompost do obrotu – mówi prezes Gut.

Aby przerobić wyraźnie większą niż przed laty ilość odpadów zielonych, konieczna jest rozbudowa kompostowni i wyposażenie jej w sprzęt o wysokiej wydajności, dużo wyższej od tej, którą PUK dysponuje obecnie. Jednym z kluczowych sprzętów na kompostowni jest sito do przesiewania przekompostowanego materiału. Zadaniem sita jest odrzucenie zanieczyszczeń oraz większych, nieprzekompostowanych fragmentów biomasy. Po przesianiu kompost ma odpowiednią granulację i pulchną strukturę.

W ramach poszukiwań optymalnego sprzętu, PUK wynajął do przetestowania na kilka tygodni duże sito bębnowe. Po przesianiu sporej ilości przekompostowanego materiału stwierdzono, że jest to urządzenie godne polecenia. Dzięki takim parametrom, jak wielka gardziel zasypowa, dużej średnicy bęben, sprawny system czyszczenia oczek sita, wypożyczone sito ma wydajność wielokrotnie wyższą od sita pracującego obecnie w PUK.

Zakup sita przez PUK uzależniony jest od pozyskania środków na budowę i wyposażenie nowej kompostowni z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W tej sprawie został przygotowany i złożony do NFOŚiGW wniosek. Zgodnie z regulaminem konkursu wniosek PUK spełnił kryteria formalne oraz został oceniony pozytywnie osiągając 73 punkty. Trwa ocena merytoryczna, która powinna się zakończyć w ciągu kilku tygodni.

Komentarze...