Projekt uczennic V LO w Tarnowie z cennym wyróżnieniem
access_time 2017-10-09 06:06:00
Projekt "Threads of Life - Nici Życia", przygotowany przez uczennice V LO w Tarnowie: Patrycję Chwałek, Agatę Głuszak, Katarzynę Nowak, Izabelę Wiśniowską i Agnieszkę Zbylut i koordynowany przez nauczyciela, Marcina Zaroda otrzymał główną nagrodę w kategorii "Wybitny projekt międzynarodowy" w amerykańskim konkursie Unsung Heroes Discovery Awards 2017, organizowanym przez Lowell-Milken Foundation.

Konkurs Unsung Heroes Discovery Awards skierowany jest głównie do uczniów szkół w USA (pierwsza nagroda w kategorii głównej to 7,5 tys. dolarów), ale jedna z kategorii otwarta jest dla drużyn ze szkół z całego świata. Właśnie w tej kategorii zwyciężył nasz żeński "team", otrzymując 1000 dolarów! Wręczenie nagrody odbędzie się w listopadzie.

Uczennice z V LO zgłosiły do konkursu stworzoną przez siebie stronę internetową poświęconą Juliusowi Madritschowi, zapomnianemu do tej pory w Tarnowie Sprawiedliwemu Wśród Narodów Świata. Poszukując materiałów o swoim "cichym bohaterze", uczennice wydobyły informacje o nim z kilku książek, publikacji i wspomnień, a także przeprowadziły wideo-wywiady z osobami, które Julius Madritsch osobiście uratował z Zagłady.

Jedna z nich, Pani Margot Schlesinger, znalazła się ostatecznie także na słynnej Liście Schindlera. Zespół projekty nawiązał też kontakt z organizacją Yad Vashem w Austrii, skąd uzyskał dokumenty dotyczące działalności Juliusa Madritscha, a także z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie oraz reżyserem filmu o Madritschu, Panem Pawłem Szalszą z Wiednia. Dzięki Panu Pawłowi udało się nawet skontaktować z synem Juliusa Madritscha, który do dzisiaj mieszka w Wiedniu.

Premiera strony internetowej oraz odkryć nastoletnich uczennic odbyła się 18 czerwca w Galerii Sztyler w ramach obchodów Dni Pamięci Żydów Tarnowskich.

Warto przypomnieć, że to już druga międzynarodowa nagroda zespołu projektowego z V Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Tarnowie. Pierwszą, czyli "Platynową nagrodę" zdobył zespół w podobnym składzie za projekt "Permeation-Przenikanie Multimedia Project" w konkursie Global Schoolnet CyberFair 2017.

Fot. Archiwum Lowell Milken Center

Komentarze...